Subiect "pensionarea anticipata partiala" Deschis de Carmen Pop la data: 08/12/2009 10:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionarea anticipata partiala
Scris de: Carmen Pop la data: 08/12/2009 10:07am
Gen:M
Data nasterii:23.12.1950
Stagiul de cotizare:42 de ani, 8 luni si 16 zile
Alte date:gr.II (Lg. 3/1977) - 10 ani, 11 luni si 16 zile, gr. I (Lg.3/1977) - 10 luni , conditii norme 28 ani , 9 luni si 29 zile, stagiu militar asimilat - 1 an, 3 luni si 21 zile, stagiu aferent gr, I si II - 2 ani, 6 luni
Intrebare: Avand in vedere stagiul de cotizare de peste 42 ani, perioada de lucru in gr. II de munca 10 ani si 10 luni, va rog frumos sa-mi comunicati data la care are dreptul la pensionarea anticipata partiala.?
Persoana in cauza a depus solicitarea de pensionare anticipata in 01.05.2009, la varsta de 58 ani si 4 luni, dar i-a fost respinsa cererea pe mootiv ca "nu sunt indeplinite prevederile art 50 alin. (1) din L 19?2000, in sensul ca susnumitul desi a depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani nu are varsta necesara (cel putin varsta standard redusa cu 5 ani)."
Mie mi se pare incorecta decizia aceasta deoarece in luna august varsta standard de pensionare pentrubarbati este de 63 ani si 8 luni, poate solicita pensionarea anticipata partiala cu cel mult 5 ani, adica 58 ani si 8 luni, iar munca in conditii grele (gr. I si II) ii mai reduce varsta de pensionare cu 2 ani.
Va rog frumos sa analizati cele mentionate, pentru ca daca este gresita decizia doresc sa fac contestatie la decizia CJP, iar termenul limita este 15 august.
Va multumesc mult de tot pentru sprijinul dvs. deosebit.
Carmen Pop
Re: pensionarea anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 08/13/2009 6:05am
Din pacate si din calculul nostru reiese ca nu poate iesi acum la pensie anticipata partiala.
Interpretarea dv cu varsta standard de pensionare din luna august 2009 este gresita. In august 2009 ies la pensie la limita de varsta barbatii care au varsta de 63 ani si 7 luni, fara reduceri ale varstei de pensionare, adica cei nascuti in decembrie 1945 .
Varsta din care se scad anii la care are dreptul pentru grupa de munca este varsta standard care se calculeaza in functie de data nasterii.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere persoana respectiva are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru stagiul in grupa de munca, in 23 decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 10 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiu militar, se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza, dupa calculele noastre, un stagiul total de cotizare de 44 ani si 5 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 10 ani in conditii deosebite se acorda reducerea varstei de pensionare cu 2 ani conform careia poate iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 63 ani, adica are dreptul la aceasta pensie in 23 decembrie 2013, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aiba stagiul complet de cotizare mai mare de 35 ani.
Poate cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 23 decembrie 2015 adica dupa 23 decembrie 2010, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aiba stagiul total de cotizare mai mare de 35 ani. Aceasta deoarece legea nu permite cumularea reducerii varstei de pensionare de 2 ani cu anticiparea de 5 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul persoanei respective aceasta diminuare va fi foarte mica pentruca pentru perioada de 2 ani cu care s-a redus varsta de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Mai mult daca lucreaza in continuare poate realiza, dupa calculul nostru, stagiu de cotizare de 45 ani pana in 23 decembrie 2010 si in acest caz la acea data poate cere pensie anticipata care nu se diminuiaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1