Subiect "calculul corect al pensiei si varsta de pensionare" Deschis de Barla MIhaela la data: 08/12/2009 3:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul corect al pensiei si varsta de pensionare
Scris de: Barla MIhaela la data: 08/12/2009 3:57pm
Gen:feminin
Data nasterii:21 iunie 1953
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:sporurile de periclitate si cele de vechime intra in calculul pensiei?/in cartea de munca e trecut doar 50%(la conditii deosebite ) nu si suma ,alaturi la retributie este trecut salariul tarifar iar in fluturas este trecut salariul tarifar ca si in cartea de munca,dar si sporurile separat ca suma deci nu sunt incluse in salariul tarifar.Cand pot iesi la pensie?Sporul pt conditii deosebite il primesc din aprilie 1991.
In perioada 19993-1994 in cartea de munca am trecute niste fractii care nu stiu ce reprezinta(exemplu in luna iulie 1994:145433/109500 urmand ca in luna oct.1994 sa apara suma de 148200,la ambele luni alaturi scrie spor 50%,iar in 1996 scrie 208700+ spor 50% .La o antecalculatie a pensiei de pe site-ul www.lapensie,ro (dupa tabel ) mi-a iesit cu aproximatie la pensie anticipata ca voi beneficia de 700 ron.nu cred ca am calculat corect( acum am 2230 ron sal.baza + sporurile(nu am introdus si sporurile in calcului de pe tabelul din site.-Cum as putea afla cu ce suma pot iesi la pensie?
Re: calculul corect al pensiei si varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/14/2009 4:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 noiembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 21 noiembrie 2012 adica dupa 21 noiembrie 2007, indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare mai mare de 28 ani si 10 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Puteti afla suma pensiei introducand corect sumele pentru care ati platit contributie pentru pensie.
In cartea de munca sunt trecute doua sume din care cea mica reprezinta salariul tarifar iar cealalta este suma intre salariul tarifar si sporuri. In aceasta privinta nu putem sa va dam precizari clare deoarece functionarii de la cartile de munca au facut inscrierea sumelor in mod diferit dupa cum primeau instructiuni.
Am verificat sumele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii.
- Nu ati introdus sporul de vechime pana in martie 1992 asa cum explicam noi pe forum. Am determinat noi acest spor iar dv trebuie sa-l introduceti astfel.
Intre august 1981 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – iulie 1986 6 %
Intre august 1986 – iulie 1991 9 %
Intre august 1991 – martie 1992 12 %
- Pe o perioada mare de timp dupa anul 1991 ati introdus doua sporuri si in % si in suma fixa, a caror valoare este de 50 % din salariul tarifar . Este corect numai daca ati avut doua sporuri de 50 % din salariu, daca ati avut un singur spor este gresit sa-l completati de doua ori si in coloana “%” si in coloada “fixe”
Daca iesiti la pensie anticipata partiala calculati mai intai pensia nediminuata cu programul “Calcul pensie” apoi determinati procentul de diminuare cu programul “Pensie anticipata partiala “ apoi calculati pensia diminuata.
Este posibil ca anterior la aceleasi date sa fi avut alt rezultat fiindca intre timp am adus unele imbunatatiri programului pentru a-i imbunatati rezultatele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1