Subiect "PENSIE LIMITA DE VIRSTA - ADEVERINTE ACORD GLOBAL" Deschis de ALEXANDRU CORNELIA la data: 08/13/2009 1:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE LIMITA DE VIRSTA - ADEVERINTE ACORD GLOBAL
Scris de: ALEXANDRU CORNELIA la data: 08/13/2009 1:28am
Gen:F
Data nasterii:01.11.1950
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:
Mi-am depus dosarul de pensie pentru limita de virtsa, pe data de 29 iunie 2009, avind conditiile indeplinite(virsa+stagiu de cotizare) din data de 07 iunie 2009.

La dosarul de pensie am atasat 2 adeverinte cu acord global, care au specificat in ele urmatoarea fraza:"Forma de acord global a avut caracter permanent". Dar mi s-a spus ca "aceste adeverinte vor fi luate in calcul in urma unei hotaririi judecatoresti".

Intrebarea este, chiar trebuie sa ajung la Tribunal ptr aceste 2 adeverinte de acord global?????

Multumesc ptr raspuns
Re: PENSIE LIMITA DE VIRSTA - ADEVERINTE ACORD GLOBAL
Scris de: la pensie la data: 08/14/2009 4:48am
In legislatie este prevazut ca se introduc in calculul pensiei sumele pentru care s-a platit contributie la pensie. Tot in legislatie este prevazut ca inainte de aprilie 2001 sa fie platita contributie pentru pensie la suma ce reprezinta salariul tarifar plus sporurile permanente, precizandu-se expres ca pentru sumele castigate in acord global peste salariul tarifar sa nu se plateasca aceasta contributie.
Daca gresit vi s-a retinut contributie pentru pensie pentru sumele castigate in acord global incercati sa obtineti o hotarare judecatoreasca. Noi nu cunoastem cazuri cand au fost obtinute hotarari judecatoresti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1