Subiect "Majorare punctaj pensie limita de varsta" Deschis de Vladu Ioan la data: 08/13/2009 9:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Majorare punctaj pensie limita de varsta
Scris de: Vladu Ioan la data: 08/13/2009 9:29am
Gen:M
Data nasterii:21.01.1954
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Din acest an beneficiez de pensie pentru limita de varsta. Deorece pe langa pensie nu am incheiat un contract de munca, pot incheia un contract de asigurare cu CNPAS (si la ce valoare?) pentru a beneficia de prevederile art. 78 alin. (8) din legea 19/2000, repectiv majorarea punctajului realizat cu 3,6 % pentru fiecare an suplimantar in care voi contribui la sistemul public de pensii ? Daca voi putea contribui mai multi ani, pot solicita majorarea punctajului dupa fiecare an sau doar o singura data, la sfarsitul perioadei de contributie ? Multumesc.
Re: Majorare punctaj pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 08/14/2009 5:03am
Contract de Asigurare Sociala se poate incheia cu Casa de Pensii pentru o suma minima asigurata (in anul 2009 este de 423 lei) pentru care se plateste o contributie lunara (in anul 2009 aceasta este de 133 lei) .
Dar trebuie sa va faceti calcule privind eficienta acestei investitii. Dupa parerea noastra, daca aveti deja pensie, aceasta investitie are eficienta mai slaba decat depunerea aceleiasi sume la banca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1