Subiect "trecere la pensie pt limita de varsta" Deschis de ILIESCU GEORGE la data: 03/12/2024 2:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensie pt limita de varsta
Scris de: ILIESCU GEORGE la data: 03/12/2024 2:28pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua!
Care este opinia dvs referitoare la posibilitatea trecerii de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta, de la 01-sep-2024, in conditiile Legii 360/2023?
Situatia mea este urmatoarea:
- beneficiar de pensie anticipata partiala de la 1 oct 2021;
- data nasterii: 11-iul-1961;
- stagiu de cotizare contributiv: 35 ani si 10 luni;
- stagiu asimilat (armata, facultate): 4 ani si 8 luni.
Multumesc!
Re: trecere la pensie pt limita de varsta
Scris de: Nicolae la data: 03/12/2024 2:51pm
ILIESCU GEORGE :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua!
Care este opinia dvs referitoare la posibilitatea trecerii de la pensia anticipata partiala la pensia pentru limita de varsta, de la 01-sep-2024, in conditiile Legii 360/2023?
Situatia mea este urmatoarea:
- beneficiar de pensie anticipata partiala de la 1 oct 2021;
- data nasterii: 11-iul-1961;
- stagiu de cotizare contributiv: 35 ani si 10 luni;
- stagiu asimilat (armata, facultate): 4 ani si 8 luni.
Multumesc!


Reiesind din sutuatia prezentata va incadrati in conditiile prevazute de Legea 360/2023 la art. 56 - "Persoanele care au depăşit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puţin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.", iar transformarea ar trebui sa se faca din oficiu, tinand cont de dispozitiile de la art. 144 alin.(7) - "La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, prevăzute de prezenta lege, pensia anticipată prevăzută la alin. (3) şi (4) şi art. 146 se transformă, din oficiu, în pensie pentru limită de vârstă şi se recalculează prin eliminarea diminuării şi, după caz, prin adăugarea perioadelor asimilate şi a stagiilor de cotizare realizate şi nevalorificate la stabilirea pensiei."
Re: trecere la pensie pt limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/13/2024 4:16am
Asa cum precizeaza domnul Nicolae aveti dreptul sa solicitati pensie pentru limita de varsta conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023, la intrarea in vigoare a acestei legi.
Insa opinia noastra este sa nu va bazati pe transformarea din oficiu a pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta ci sa faceti cerere si eventual sa completati dosarul de pensionare cu documentele necesare unei astfei de pensii.
Re: trecere la pensie pt limita de varsta
Scris de: ILIESCU GEORGE la data: 03/13/2024 6:22am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspunsuri!

Ce fel de cerere se depune, din punct de vedere al anexelor din lege/ norme?
Cand este oportuna depunerea cererii? Inainte de 01-sep-2024 sau in 02-sep-2024, tinand cont ca data de 01-sep-2024 este zi de duminica?
Multumesc!
Re: trecere la pensie pt limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/13/2024 10:27am
Pensia acordata conform art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 este pensie pentru limita de varsta si deci trebuie depusa o cerere tip pentru acest fel de pensie, al carui model este dat in anexa 3 la normele de aplicare a legii 360/2023.
Cererea trebuie depusa in data in care se deschide acest drept de pensie adica in data in care intra in vigoare noua lege a pensiilor si daca aceasta este sarbatoare legala in prima zi lucratoare dupa aceasta data.
Re: trecere la pensie pt limita de varsta
Scris de: ILIESCU GEORGE la data: 04/05/2024 4:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: inca ceva ...

Prevederile art. 56 din Lege se aplica si la cei care sunt deja in pensie sau numai la cei care intentioneza sa iasa la pensie?

Multumesc!
Re: trecere la pensie pt limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/05/2024 5:15am
Prevederile art 56 din noua lege a pensiilor 360/2023 se aplica si celor care sunt pensionari cu alt tip de pensie decat cea pentru limita de varsta, cum ar fi cea anticipata sau de invaliditate.
Re: trecere la pensie pt limita de varsta
Scris de: ILIESCU GEORGE la data: 04/05/2024 10:13am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: in continuare
Dupa cum s-a anuntat, deciziile care contin punctele de stabilitate si altele, vor fi transmise "incepand cu luna iunie 2024" (probabil, pana la 01.09.2024).
In acesta situatie, daca depun cererea de trecere la pensia pentru limita de varsta in conditiile noii legi, in prima zi lucratoare din luna septembrie 2024-adica in 02.09.2024, atunci punctele de stabilitate raman in vigoare?
Multumesc!
Re: trecere la pensie pt limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/08/2024 8:46am
Da raman in vigoare pentruca sunt acordate conform prevederilor noii legi a pensiilor 360/2023, care este prevazut sa intre in vigoare in data de 01 septembrie 2024
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1