Subiect "calcul pensie de Invaliditate" Deschis de TIRIAC MELANIA la data: 08/19/2009 8:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie de Invaliditate
Scris de: TIRIAC MELANIA la data: 08/19/2009 8:18am
Gen:F
Data nasterii:09.12.1970
Stagiul de cotizare:226 luni
Alte date:
Intrebare:mai terbuie adaugat ceva, sau pensia aproximativa e cea calculat de 637 RON
Re: calcul pensie de Invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/20/2009 2:17am
1. Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 09 decembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In acest caz data de iesire la pensie la limita de varsta completata de dv in pagina de intrare este gresita, modificati-o cu decembrie 2030 si prin aceasta vi se deschid mai multe pagini anuale care va permit completarea si dupa anul 2009
2.Prin decizia de pensie de invaliditate vi se acorda un stagiu potential egal cu diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare avut la data iesirii la pensie de invaliditate.
Stagiul de cotizare este compus de stagiul lucrat la care se adauga perioada de cursuri universitare.
Dupa calculele noastre stagiul potential va fi de 30 ani minus 19 ani si 5 luni adica 10 ani si 7 luni sau 127 luni.
3.In privinta perioadei cursurilor universitare trebuie sa va precizam ca un an universitar tine pana la 30 septembrie deci in ultimul an in lunile iulie si august 1994 selectati tot codul “F”.
4 Pe perioada stagiului potential care incepe imediat dupa data de iesire la pensie de invaliditate vi se acorda un punctaj anual suplimentar in functie de gradul de invaliditate.
Pentru a introduce in calcul acest punctaj suplimentar pe perioada de 10 ani si 7 luni dupa septembrie 2009 selectati codul P1,P2 sau P3 in functie de gradul de invaliditate fara a mai completa nimic in restul de coloane.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1