Subiect "Revizuire medicala" Deschis de Petre la data: 08/19/2009 4:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Revizuire medicala
Scris de: Petre la data: 08/19/2009 4:25pm
Gen: M
Data nasterii: 1948
Stagiul de cotizare: 28 ani cu Contracte de munca.
Alte date: In pensie de invaliditate gr. II din 1.10.1999, iar din 2003 in pensie de invaliditate gr. III.

Intrebare: Daca mai trebuie sa merg la Revizuire medicala?

Va multumesc.
Re: Revizuire medicala
Scris de: la pensie la data: 08/20/2009 4:34am
Noi credem ca trebuie sa mergeti in continuare la revizia medicala deoarece la data pensionarii de invaliditate nu aveati realizat stagiul complet de cotizare.
Deoarece nu ati dat luna de nastere nu putem sa va precizam stagiul dv complet de cotizare dar acesta este peste 33 ani si 8 luni.
Re: Revizuire medicala
Scris de: Petre la data: 08/20/2009 7:14am
Gen: M
Data nasterii: 11.07.1948
Stagiul de cotizare: 27 ani 7 luni 12 zile - conditii normale

Alte date: Dupa 2003 fiind in pensie de invaliditate gr. III, am mai lucrat cu 1/2 norma ~ 4 ani.

Intrebare: Multumesc pentru raspuns.
Mi s-a spus de la Casa de pensii ca perioada pensiei de invaliditate se considera stagiu asimilat si ca n-ar mai trebui sa ma cheme la revizie medicala. Chiar fata de mine a sunat pe o doctorita de la Cabinetul de expertiza, aceasta confirmand ca asa este si ca ea asa procedeaza.

Daca se poate sa-mi indicati o prevedere legala in acest sens.

Va multumesc.
Re: Revizuire medicala
Scris de: la pensie la data: 08/21/2009 3:25am
In aceasta privinta prevederile legale sunt putin ambigue si lasa loc la interpretari. Daca cel care interpreteaza este de buna credinta aceste prevederi pot fi interpretate in favoarea pensionarului.
In continuare va dam cateva prevederi care va dau dreptul sa cereti ca sa nu mai fiti supus revizuirii medicale:
1. Legea 19/2000 art 62 alin (7)
„Nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele prevazute de prezenta lege pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi”.
2. Legea 19/2000 art 38 alin (1)
“In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale, cu exceptia celor prevazute la art. 40 lit. a)-c) si e)”
Pensia de invaliditate figureaza in art 40 la punctual d) deci nu este exceptata.
3.Normele de aplicare ale legii 19/2000 aprobate prin Ordinul 340/2001
Cap A. Contributia Asigurari Sociale
Perioadele necontributive asimilate stagiului de cotizare
“41. Conform prevederilor art. 38 din lege, se asimilează stagiului de cotizare:
a) perioadele în care o persoana a beneficiat de drepturi de asigurări sociale (indemnizaţie pentru incapacitate temporară de munca cauzată de boli obişnuite sau de accidente în afară muncii, de boli profesionale şi accidente de munca; prestaţie pentru prevenirea imbolnavirilor şi recuperarea capacităţii de munca; indemnizaţie pentru maternitate; indemnizaţie pentru creşterea copilului sau îngrijirea copilului bolnav) sau de pensie de invaliditate.
Re: Revizuire medicala
Scris de: Petre la data: 08/21/2009 4:19am
Va multumesc mult, mult de tot. Va caracterizeaza amabilitatea si promptitudinea, dorinta de a ajuta si profesionalismul. Sunt calitati din ce in ce mai rar intalnite, de aceea va transmit intreaga mea recunostinta.

Doctorul la care sunt repartizat nu vrea sa interpreteze legea in favoarea mea, ca atare m-a chemat din nou la revizuire, de data asta cerandu-mi si internare. Si cum doctorul-expert nu ti-l poti alege singur, voi fi nevoit sa ma conformez.

Inca o data multumiri.
Petre
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1