Subiect "Acord la calcul pensie" Deschis de Pârje Zoia la data: 08/20/2009 1:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acord la calcul pensie
Scris de: Pârje Zoia la data: 08/20/2009 1:37am
Gen:feminin
Data nasterii:27.11.1950
Stagiul de cotizare:449 satamâni
Alte date:
Intrebare:De ce nu se ia in calculul pensiei sumele obtinute in acord de la prima calculare.... s-au luat in considerare numai dupa cistigarea in instanta... casele de pensii stiu acest lucru dar tot nu calculeaza de la inceput corect? de ce? Când am depus dosarul mi s-a spus ca nu au dispozitie sa calculeze cu acord , dar ca dupa aceea, cind imi va da decizia, daca depun plingere la tribunal voi cistiga si se va recalcula. Au fost numeroase astfel de cazuri... Mi se pare absurd cind se cunoaste acest fapt real sa se insiste in greseala si na nu se calculeze de prima data ci dupa sentinta de la tribunal..adica munca de doua ori.... Pentru acord s-a platit , conform legii de lucru in acord, cotizatie la casa de pensii, iar eu am depus in dosar adeverinta cu sumele respective de la bun inceput.
Re: Acord la calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 08/20/2009 6:36am
Daca ati obtinut o asemenea hotarare judecatoreasca va felicitam. Am fi curiosi sa cunoastem continutul unei asemenea hotarari judecatoresti.
Dupa parerea noastra functionarii Caselor de Pensii nu sunt vinovati pentru ca nu calculeaza sporul de accord global fara Hotarare judecatoreasca deoarece toate prevederile legislative pe care le cunoastem noi si pe care le au la dispozitie si aceti functionari ( legea 3/1977, legea 49/1992 si Anexa la OU a guvernului 4/2005) exclud din calcul sporul castigat in acord global.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1