Subiect "Pensii" Deschis de Facaeru Paulina la data: 04/12/2024 2:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensii
Scris de: Facaeru Paulina la data: 04/12/2024 2:33am
Gen:feminin
Data nasterii:17 10 1961
Stagiul de cotizare:37 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:In mandatul 2004 - 2008 am fost consilier local la mun Focsani. Am depus o cerere de recalculare a pensiei la cjp Vrancea si mi-au raspuns ca nu gasit alte contributii .Eu cred ca nu le-au luat in considerare nefiind sporuri permanente . Ce ma sfatuiti ? Sa scot o adevernta de la primare sau vor gasi ei fiind perioada dupa apr 2001?mentionez ca in perioada aceea eram si salariat .
Re: Pensii
Scris de: GicaH la data: 04/12/2024 3:15am
Facaeru Paulina :
Gen:feminin
Data nasterii:17 10 1961
Stagiul de cotizare:37 ani si 7 luni
Alte date:
Intrebare:In mandatul 2004 - 2008 am fost consilier local la mun Focsani. Am depus o cerere de recalculare a pensiei la cjp Vrancea si mi-au raspuns ca nu gasit alte contributii .Eu cred ca nu le-au luat in considerare nefiind sporuri permanente . Ce ma sfatuiti ? Sa scot o adevernta de la primare sau vor gasi ei fiind perioada dupa apr 2001?mentionez ca in perioada aceea eram si salariat .


Ce este dupa 01.04.2001 se bagă automat in calcul la pensionare, deoarece exista datele in REVISAL la care casele de pensii au acces.
Nu ați spus cand ați iesit la pensie ca sa va recalculeze perioade de dupa pensionare, sau sporuri de dinainte de 01.04.2001.
Re: Pensii
Scris de: la pensie la data: 04/12/2024 3:55am
Domnul Gica are dreptate Sumele pentru care s-a platit contributie dupa data de 01 aprilie 2001 sunt in evidenta Casei de pensii si aceste sume au fost luate in calculul pensiei anticipate de care ati beneficiat cat si la pensia pentru limita de varsta. Raspunsul Casei de pensiiasta vrea sa spuna ca in afara de sumele luate in calcul la pensie nu au mai gasit alte sume in evidenta lor.
Puteti verifica daca au fost luate in calcul aceste sume daca ati primit buletin de calcul pensie fie la pensia anticipata fie la pensia pentru limita de varsta.
Daca nu ati primit aceste buletine de calcul le puteti cere la Casa de pensii sau puteti cere "Situatia stagiului de cotizare dupa data de 01 aprilie 2001".
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1