Subiect "Munca în străinătate" Deschis de Mariana Manescu la data: 04/12/2024 6:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Munca în străinătate
Scris de: Mariana Manescu la data: 04/12/2024 6:25am
Intrebare: Între anii 1993 și 1995 am muncit în Maroc cu contract de muncă înregistrat la Ministerul Muncii din Rabat. Pe întreaga perioadă lucrată au fost plătite toate taxele și impozitele aferente, inclusiv contribuția la pensie, documente pe care le dețin în original, în limba franceză.
Vă rog să îmi spuneți cum trebuie să procedez pentru a fi luate în calculul pensiei.
Re: Munca în străinătate
Scris de: nicolae la data: 04/12/2024 6:48am
Mariana Manescu :
Intrebare: Între anii 1993 și 1995 am muncit în Maroc cu contract de muncă înregistrat la Ministerul Muncii din Rabat. Pe întreaga perioadă lucrată au fost plătite toate taxele și impozitele aferente, inclusiv contribuția la pensie, documente pe care le dețin în original, în limba franceză.
Vă rog să îmi spuneți cum trebuie să procedez pentru a fi luate în calculul pensiei.


Conform informatiei pe cnpp.ro (https://www.cnpp.ro/ro/acorduri-care-respecta-princiipiile-regulamentelor-europene-de-coordonare-a-sistemelor-de-securitate-sociala), Marocul nu figureaza ca avnd acord de securitate sociala cu RO, pentru a putea beneficia de perioadele lucrate in Maroc.
Re: Munca în străinătate
Scris de: la pensie la data: 04/12/2024 9:45am
Raspunsul domnului Nicolae este corect, adica Romania nu are incheiat un acord bilateral cu Maroc in domeniul asigurarilor sociale si stagiile de cotizare realizate in cele doua state nu se recunosc reciproc. Ca urmare a acestui fapt drepturile de asigurari sociale din cele doua state se calculeaza independent conform legislatiei statului respectiv.
Deci pensia din Romania se va calcula avand in vedere numai stagiul de cotizare realizat in Romania.
Urmeaza sa va informati daca pentru stagiul de cotizare realizat in Maroc vi se acorda vreun drept. Pentru aceasta va puteti informa direct institutiei care se ocupa cu pensiile din Maroc sau la reprezentanta diplomatica a Marocului in Romania.
Re: Munca în străinătate
Scris de: Mariana Manescu la data: 04/13/2024 8:14am
Și totuși pe cnpp.ro (https://www.cnpp.ro/intrebari-frecvente/-/asset_publisher/content/content/care-sunt-statele-cu-care-romania-aplica-alte-acorduri-si-conventii-bilaterale-de-securitate-sociala-?redirect=https%3A%2F%2Fwww.cnpp.ro%2Fintrebari-frecvente%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_content%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26_101_INSTANCE_content_advancedSearch%3Dfalse%26_101_INSTANCE_content_keywords%3D%26_101_INSTANCE_content_delta%3D20%26p_r_p_564233524_resetCur%3Dfalse%26_101_INSTANCE_content_cur%3D4%26_101_INSTANCE_content_andOperator%3Dtrue) sunt menționate următoarele:
Statele cu care România aplică alte acorduri şi convenţii bilaterale de securitate sociala sunt:

Regatul Maroc în baza Decretului nr. 215/26.06.1984 pentru ratificarea unor tratate internaționale
Armenia
Belarus
Ucraina
Federatia Rusă

In conformitate cu dispozițiile instrumentului juridic bilateral menționat, la acordarea pensiilor se iau in considerare vechimea in muncă și perioada de activitate asimilată cu vechimea in muncă de pe teritoriul ambelor Părți Contractante, confirmate de organele competente ale Părții Contractante pe teritoriul căreia au fost realizate. Astfel, pensiile se stabilesc și se plătesc de către organele competente ale Părții Contractante pe teritoriul căreia domiciliază cetățeanul indreptățit, la data cererii de pensie, in conformitate cu legislația acestei Părți Contractante.
Mă puteți lămuri?
Re: Munca în străinătate
Scris de: Dan la data: 04/13/2024 9:14am
Mariana Manescu :
Și totuși pe cnpp.ro (https://www.cnpp.ro/intrebari-frecvente/-/asset_publisher/content/content/care-sunt-statele-cu-care-romania-aplica-alte-acorduri-si-conventii-bilaterale-de-securitate-sociala-?redirect=https%3A%2F%2Fwww.cnpp.ro%2Fintrebari-frecvente%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_content%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26_101_INSTANCE_content_advancedSearch%3Dfalse%26_101_INSTANCE_content_keywords%3D%26_101_INSTANCE_content_delta%3D20%26p_r_p_564233524_resetCur%3Dfalse%26_101_INSTANCE_content_cur%3D4%26_101_INSTANCE_content_andOperator%3Dtrue) sunt menționate următoarele:
Statele cu care România aplică alte acorduri şi convenţii bilaterale de securitate sociala sunt:

Regatul Maroc în baza Decretului nr. 215/26.06.1984 pentru ratificarea unor tratate internaționale
Armenia
Belarus
Ucraina
Federatia Rusă

In conformitate cu dispozițiile instrumentului juridic bilateral menționat, la acordarea pensiilor se iau in considerare vechimea in muncă și perioada de activitate asimilată cu vechimea in muncă de pe teritoriul ambelor Părți Contractante, confirmate de organele competente ale Părții Contractante pe teritoriul căreia au fost realizate. Astfel, pensiile se stabilesc și se plătesc de către organele competente ale Părții Contractante pe teritoriul căreia domiciliază cetățeanul indreptățit, la data cererii de pensie, in conformitate cu legislația acestei Părți Contractante.
Mă puteți lămuri?


Stimata doamna,

Intradevar Decretul 215/1984 privind ratificarea unor conventii bilaterale ,cuprinde si ratificarea Conventiei din27.07.1983 la Rabat intre Maroc si Romania.
In baza Art. 8 al Decretului 215 : " perioadele de asigurari sociale si perioadele asimilate sub legislatia unei din partile contractante si cele realizate sub legislatia celeilalte parti, pot fi TOTALIZATE, daca nu se suprapun" , adica sa fiti asigurata in aceiasi perioda de timp de ambele parti, ceea ce nu cred ca este cazul.
Va sfatuiesc sa luati contact cu Consulatul Regatului Maroc la Bucuresti si sa invocati aceasta conventie din 1983.
Dânsii trebuie sa va lamureasca asupra anilor munciti si cotizati in Maroc.Eu cred ca aveti dreptul la totalizarea anilor lucrati in Ro si Maroc.Va doresc succes.
Re: Munca în străinătate
Scris de: Nicolae la data: 04/13/2024 1:45pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Aveti dreptate, există o Convenție, care, însă, nu respectă principiile europene în domeniu. Aici: https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/608 - este publicat Decretul nr. 215/26.06.1984, prin care este ratificată inclusiv și Conventia în domeniul asigurărilor sociale între Guvernul RSR şi Guvernul Regatului Maroc. Așa cum a menționat Dan cu referire la art. 8, perioadele de asigurare şi perioadele asimilate efectuate sub legislaţia uneia dintre cele doua părţi contractante şi cele realizate sub legislaţia celeilalte părţi contractante pot fi totalizate, doar dacă este necesar …, adică dacă în RO aveți, de ex., doar 13 ani de cotizare, se vor adăuga cei 2 ani ca și vechime, în scop de a totaliza stagiul min. necesar de 15 ani pentru pensie limită de vârstă, iar prestaţia efectiv datorată este calculată, conform art. 9, proporţional cu perioadele de asigurare realizate în RO…
Re: Munca în străinătate
Scris de: Dan la data: 04/14/2024 3:28am
Nicolae :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Aveti dreptate, există o Convenție, care, însă, nu respectă principiile europene în domeniu. Aici: https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/608 - este publicat Decretul nr. 215/26.06.1984, prin care este ratificată inclusiv și Conventia în domeniul asigurărilor sociale între Guvernul RSR şi Guvernul Regatului Maroc. Așa cum a menționat Dan cu referire la art. 8, perioadele de asigurare şi perioadele asimilate efectuate sub legislaţia uneia dintre cele doua părţi contractante şi cele realizate sub legislaţia celeilalte părţi contractante pot fi totalizate, doar dacă este necesar …, adică dacă în RO aveți, de ex., doar 13 ani de cotizare, se vor adăuga cei 2 ani ca și vechime, în scop de a totaliza stagiul min. necesar de 15 ani pentru pensie limită de vârstă, iar prestaţia efectiv datorată este calculată, conform art. 9, proporţional cu perioadele de asigurare realizate în RO…


Da, dl. Nicolae, convetia bilaterala prin Decretul 215/1984, intre Ro si Maroc nu respecta regulile europeene in domeniu, dar este inca in vigoare, ceea ce da dreptul doamnei de a totaliza periodele din cele doua tari, daca acestea nu se suprapun, adica la calculul pensiei pentru limita de virsta a doamnei ,Romania trebuie sa tina cont de cei doi ani prestati in Maroc.Dansa nu va avea o pensie comunitara ( Maroc nu este in UE!) ,dar calculul unei pensii "teoretice" trebuie facut, tinindu-se cont de cei doi ani prestati in Maroc.
Acum intervin cele doua situatii posibile:
1. Dna are minimum 15 ani in Ro. Are drept la pensia nationala, fara conditii exterioare.La acesti ani se adauga cei doi ani prestati in Maroc si se calculeaza cuantumul pensiei pentru 17 ani de stagiu. Pentru 2 ani Maroc nu va acorda o pensie.
2. Dna nu are 15 ani vechime in Romania.Cei 2 ani de Maroc ii vor servi, eventual , pentru deschiderea drepturilor la pensie in Romania ( in cazul in care ca are 13 ani stagiul cotizat in Ro + 2 ani de Maroc).Daca are mai putin de 13 ani , chiar si cu anii din Maroc, dna nu va aveao pensie ,ci indemnizatie sociala in Romania. Probabil ca in ambele cazuri, Maroc ii va acorda o indemnizatie pentru cei doi ani?!!! De aceea am recomandat sa se adreseze Consulatului marocan la Bucuresti.
Re: Munca în străinătate
Scris de: Mariana Manescu la data: 04/14/2024 5:51am
În RO am acumulat o vechime de 32 de ani, respectiv între 1982 - 1992 și 1997 - 2019.
Perioada lucrată in Maroc nu se suprapune peste cea lucrată în RO, aceasta fiind între 1993 - 1995.
Sunt interesată dacă cei 2 ani lucrați în Maroc ar putea fi luați în considerare doar la vechimea în muncă.
Re: Munca în străinătate
Scris de: Nicolae la data: 04/14/2024 6:22am
Dan :
Nicolae :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Aveti dreptate, există o Convenție, care, însă, nu respectă principiile europene în domeniu. Aici: https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/608 - este publicat Decretul nr. 215/26.06.1984, prin care este ratificată inclusiv și Conventia în domeniul asigurărilor sociale între Guvernul RSR şi Guvernul Regatului Maroc. Așa cum a menționat Dan cu referire la art. 8, perioadele de asigurare şi perioadele asimilate efectuate sub legislaţia uneia dintre cele doua părţi contractante şi cele realizate sub legislaţia celeilalte părţi contractante pot fi totalizate, doar dacă este necesar …, adică dacă în RO aveți, de ex., doar 13 ani de cotizare, se vor adăuga cei 2 ani ca și vechime, în scop de a totaliza stagiul min. necesar de 15 ani pentru pensie limită de vârstă, iar prestaţia efectiv datorată este calculată, conform art. 9, proporţional cu perioadele de asigurare realizate în RO…


Da, dl. Nicolae, convetia bilaterala prin Decretul 215/1984, intre Ro si Maroc nu respecta regulile europeene in domeniu, dar este inca in vigoare, ceea ce da dreptul doamnei de a totaliza periodele din cele doua tari, daca acestea nu se suprapun, adica la calculul pensiei pentru limita de virsta a doamnei ,Romania trebuie sa tina cont de cei doi ani prestati in Maroc.Dansa nu va avea o pensie comunitara ( Maroc nu este in UE!) ,dar calculul unei pensii "teoretice" trebuie facut, tinindu-se cont de cei doi ani prestati in Maroc.
Acum intervin cele doua situatii posibile:
1. Dna are minimum 15 ani in Ro. Are drept la pensia nationala, fara conditii exterioare.La acesti ani se adauga cei doi ani prestati in Maroc si se calculeaza cuantumul pensiei pentru 17 ani de stagiu. Pentru 2 ani Maroc nu va acorda o pensie.
2. Dna nu are 15 ani vechime in Romania.Cei 2 ani de Maroc ii vor servi, eventual , pentru deschiderea drepturilor la pensie in Romania ( in cazul in care ca are 13 ani stagiul cotizat in Ro + 2 ani de Maroc).Daca are mai putin de 13 ani , chiar si cu anii din Maroc, dna nu va aveao pensie ,ci indemnizatie sociala in Romania. Probabil ca in ambele cazuri, Maroc ii va acorda o indemnizatie pentru cei doi ani?!!! De aceea am recomandat sa se adreseze Consulatului marocan la Bucuresti.


Nu am negat valabilitatea Convenției, am atras atentia asupra conditiei-cheie pentru totalizare – “daca este necesar” si am dat ca ex. cazul cu pensie limita varsta. O alta situatie: in cazul pensiei anticipate (anticipate partial) daca persoana are varsta necesara si un stagiu la care ii lipsesc 2 ani, perioada lucrata in Maroc poate fi valorificata…
Re: Munca în străinătate
Scris de: Dan la data: 04/14/2024 12:12pm
Mariana Manescu :
În RO am acumulat o vechime de 32 de ani, respectiv între 1982 - 1992 și 1997 - 2019.
Perioada lucrată in Maroc nu se suprapune peste cea lucrată în RO, aceasta fiind între 1993 - 1995.
Sunt interesată dacă cei 2 ani lucrați în Maroc ar putea fi luați în considerare doar la vechimea în muncă.


In conditiile Art.8 din Decretul 215/1984, DA , acesti 2 ani trebuiesc TOTALIZATI si folositi in calculul pensiei, ca si cind i-ati lucrat in Romania, conditionat de dovezile pe care dvs. trebuie sa le aduceti la Casa de Pensii, cu aceasta perioda.Functionarii de la casa de Pensii nu vor cauta pentru dvs. !!!
O mica remarca, conform noii legi a pensiilor, pentru cei 7 ani ( de la 25 la 32 cotizati in RO) veti beneficia de 4 puncte de stabilitate. Cei 2 ani de Maroc, nu se iau in calcul.
O zi buna
Re: Munca în străinătate
Scris de: Mariana Manescu la data: 04/14/2024 12:59pm
Dar dovezile pe care spuneți că trebuie să le aduc Casei de Pensii le-aș putea obține numai prin Consulatul Regatului Maroc la Bucuresti sau este suficient Contractul de muncă, inclusiv fluturașii cu salariile (în franceză) pe care le am de la societatea la care am lucrat?
Re: Munca în străinătate
Scris de: Nicolae la data: 04/14/2024 2:59pm
Mariana Manescu :
Dar dovezile pe care spuneți că trebuie să le aduc Casei de Pensii le-aș putea obține numai prin Consulatul Regatului Maroc la Bucuresti sau este suficient Contractul de muncă, inclusiv fluturașii cu salariile (în franceză) pe care le am de la societatea la care am lucrat?


Mergeti la casa de pensii de domiciliu, la ghiseu va vor explica procedurile, daca ati atins varsta de pensionare va vor solicita sa completati formularul de cerere si daca e cazul si e necesar functionarii deja vor lua legatura cu autoritatea competenta din Maroc
Re: Munca în străinătate
Scris de: Dan la data: 04/15/2024 3:11am
Mariana Manescu :
Dar dovezile pe care spuneți că trebuie să le aduc Casei de Pensii le-aș putea obține numai prin Consulatul Regatului Maroc la Bucuresti sau este suficient Contractul de muncă, inclusiv fluturașii cu salariile (în franceză) pe care le am de la societatea la care am lucrat?


Are dreptate dl. Nicolae, mergeti intii la Casa de Pensii teritoriala, unde veti depune o cerere in functie de pensia la care aveti dreptul si pe care o solicitati.Procedura fiind inclansata, in mod normal, cei de la Casa de pensii va vor solicita documentele necesare pentru anii din Maroc.
Re: Munca în străinătate
Scris de: la pensie la data: 04/15/2024 8:43am
Sfatul domnului Nicolae de a merge la Casa de pensii teritoriale pentru a cere informatii este corect si pentruca, dupa parerea noastra, valabilitatea acordului cu Regatul Maroc in domeniul asigurarilor sociale este incerta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1