Subiect "pensie militar+civil" Deschis de florinn la data: 04/16/2024 6:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militar+civil
Scris de: florinn la data: 04/16/2024 6:49am
Gen: M
Data nasterii: 1966 FEBRUARIE
Stagiul de cotizare:
Alte date: 9 luni militar temen redus (1984-1985)
3 ani Academia Militara- diploma (1985-1988);
14 ani cadru militar activ (1988 august-2002 octombrie)- in adeverinta se mtioneaza pt calcul 6 luni pt fiecare an
18 ani si 6 luni lucru conditii normale civil - inca angajat.


Intrebare: Rog sprijin in luarea unei decizii privind accesarea pensiei avand in vedere ca am lucrat atat in MAN cat si in civil. Sunt doua legi si nu stiu care primeaza cum se ia in calcul vechimea pe legea civila, etc de exemplu: daca in total militar +civil se cumuleaza cel putin 35 de ani , pot iesi anticipat la 60 de ani ? se va tine cont in formula de calcul pe legea noua de punctele suplimentare pentru vechime peste 25 de ani? La fel pentru perioadele asimilate – se va tine cont la determinarea vechimii calculata si pt pensia civila ?
orice informatie pe care mi-o puteti furniza este binevenita. multumesc anticipat.
Re: pensie militar+civil
Scris de: la pensie la data: 04/16/2024 9:09am
Aveti dreptul la doua pensii separate, una din sistemul militar de pensii (conform legii 223/2015) si alta din sistemul public de pensii (conform legii 360/2023).
1. In sistemul militar de pensii aveti dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 58 ani si 4 luni adica in luna iunie 2024 conform art 19 din legea pensiilor militare 223/2015.
Pentru aceasta pensie este necesar sa aveti realizat o vechime de 10 ani in sistemul militar de pensii. Dumneavoastra realizati aceasta vechime.
Pentru aceasta pensie trebuie sa va adresati Casei Sectoriale de Pensii care functioneaza in subordinea Ministerului Apararii Nationale, de care apartine domiciliul dv
In sistemul public de pensii aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 65 ani adica in luna februarie 2031 conform art 46 din legea pensiilor 360/2023
Pentru aceasta pensie este necesar sa aveti realizat o vechime de 15 ani in sistemul public de pensii. Dumneavoastra realizati aceasta vechime.
Perioada stagiului militar poate fi luata atat in calculul pensiei in sistemul militar de pensii cat si in sistemul public de pensii.
La aceasta pensie nu beneficiati de puncte de stabilitate deoarece acestea se calculeaza numai pentru stagiul de cotizare contributiv care depaseste 25 ani in sistemul public de pensii.
Stagiul de cotizare sau vechimea din cele doua sisteme de pensii se recunosc reciproc daca este necesar pentru indeplinirea conditiilor de pensionare in celalalt sistem de pensionare insa nu se iau in calculul valorii pensiei in celalalt sistem. In cazul dv nu este necesara aceasta recunoastere.
Pentru aceasta pensie trebuie sa va adresati Casei Teritoriale de Pensii din sectorul public de pensii de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1