Subiect "calcul pensie limita varsta" Deschis de Ioana Catana la data: 04/19/2024 9:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie limita varsta
Scris de: Ioana Catana la data: 04/19/2024 9:00am
Gen:F
Data nasterii:24.05.1962
Stagiul de cotizare:42 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!In luna august urmeaza sa imi depun dosarul pt pensie limita varsta.Calculul pensiei se face dupa formula de calcul veche sau se aplica noua formula de cacul?
Am facut o simulare a calcului pensiei in acest program si doresc sa imi comunicati daca la valoarea estimata a pensiei aplic indicele de corectie de 1,41 sau este inclus in rezultatul calculat de program?
Re: calcul pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 04/19/2024 9:53am
Daca depuneti dosarul de pensionare inainte de data de intrare in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023, prevazuta in data de 01 septembrie 2024, pensia va fi calculata conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010.
Programul de pe site-ul nostru nu aplica automat indicele de corectie. Daca pensia dv va fi calculata conform actualei legi a pensiilor vi se acorda un indice de corectie de 1,41 pe care trebuie sa-l introduceti in caseta corespunzatoare din pagina de intrare in program. Atentie folositi punctul in loc de virgula.
Am verificat datele dv introduse in program si am observat ca nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime :
Intre februarie 1985 - ianuarie 1987 3 %
Intre februarie 1987 - ianuarie 1992 6 %
Intre februarie 1992 - martie 1992 9 %

Va precizam ca actuala lege a pensiilor prevede ca in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 sa fie luate in calculul punctajului lunar salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent.
Sporurile cu caracter permanent (de vechime dupa 01 apprilie 1992, pentru orele de noapte, pentru conditii de munca) se iau in calcul daca sunt dovedite prin adeverinte eliberate de angajator.
Dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor 360/2023 este prevazut ca pensiile in plata sa fie recalculate luanduse in calcul salariile brute din perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001, daca sunt dovedite prin adeverinte eliberate de angajator, conform modelului din anexa 6 la aceasta lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1