Subiect "Pensionare anticipata partial legislație noua" Deschis de Toader Cristian la data: 04/21/2024 3:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata partial legislație noua
Scris de: Toader Cristian la data: 04/21/2024 3:41am
Gen:B
Data nasterii:11 DEC 1964
Stagiul de cotizare:armata 9 luni +. 5 ani facultate la zi + 18 ani in țara ( din care 8 ani in grupa 2 de munca între 1991 și 1999) +17 ani in Elvetia
Alte date:
Intrebare: Va multumesc foarte mult pentru serviciul pe care îl faceți , răspunsurile primite in trecut au fost de mare ajutor.
Avand in vedere noua legislație, îmi puteți va rog raspunde la următoarele întrebări:
1. Care este punctajul pe care l-as obține daca ies la pensie partial anticipat la 11 DEC 2024 (la varsta de 60 ani)
2. Procentul de penalizare pentru pensionare anticipata partial
3. Varsta la care se trece la pensie limita de varsta
Revin cu o întrebare pe care am mai întâlnit-o pe forum : as dori sa stiu daca aveți informații referitoare la inițiativa legislativă pentru modificarea legislației noi astfel încât se vor considera ani de stabilitate ( peste 25 de ani munca) si anii care sunt contributivi dar nu neaparat in România ( vezi cazul meu : 35 de ani contributivi din care doar 18 in Rom)
Va multumesc
Re: Pensionare anticipata partial legislație noua
Scris de: nicolae la data: 04/22/2024 2:48am
Toader Cristian :
Gen:B
Data nasterii:11 DEC 1964
Stagiul de cotizare:armata 9 luni +. 5 ani facultate la zi + 18 ani in țara ( din care 8 ani in grupa 2 de munca între 1991 și 1999) +17 ani in Elvetia
Alte date:
Intrebare: Va multumesc foarte mult pentru serviciul pe care îl faceți , răspunsurile primite in trecut au fost de mare ajutor.
Avand in vedere noua legislație, îmi puteți va rog raspunde la următoarele întrebări:
1. Care este punctajul pe care l-as obține daca ies la pensie partial anticipat la 11 DEC 2024 (la varsta de 60 ani)
2. Procentul de penalizare pentru pensionare anticipata partial
3. Varsta la care se trece la pensie limita de varsta
Revin cu o întrebare pe care am mai întâlnit-o pe forum : as dori sa stiu daca aveți informații referitoare la inițiativa legislativă pentru modificarea legislației noi astfel încât se vor considera ani de stabilitate ( peste 25 de ani munca) si anii care sunt contributivi dar nu neaparat in România ( vezi cazul meu : 35 de ani contributivi din care doar 18 in Rom)
Va multumesc


Conform dispozitiei de la art. 56, L. 360/2023: ”Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.”, dupa 11.12.2024 puteti sa solicitati pensie limita de varsta.
Privitor la punctele de dtabilitate, ar trebui sa fie aplicate dispozitiile din Reg.(CE) nr. 883/2004 din 29.04.2004, art. 5 lit. (b) – “în cazul în care, în temeiul legislației statului membru competent, anumite fapte sau evenimente produc efecte juridice, statul membru respectiv ia în considerare faptele sau evenimentele similare desfășurate în oricare alt stat membru, ca și cum ar fi avut loc pe teritoriul său.” (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/PDF/?uri=CELEX:02004R0883-20140101).
Re: Pensionare anticipata partial legislație noua
Scris de: la pensie la data: 04/22/2024 3:26am
Nu putem aprecia punctajul pensiei dv deoarece acesta depinde de salariile obtinute de dv pe perioada lucrata si de faptul ca nu aveti tot stagiul complet de cotizare contributiv, de 35 ani, lucrat in Romania
Conform noii legislatie a pensiilor, la care face referire si domnul Nicolae, la data de 11 decembrie 2024 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta (nu anticipata partiala) daca aveti realizat un stagiu de cotizare contributiv (lucrat) de 35 ani si o depasire a acestuia cu 5 ani. In cazul dv reaalizati stagiul de cotizare contributiv cumuland stagiul de cotizare lucrat in Romania si Elvetia iar depasirea se realizeaza cumuland stagiile de cotizare asimilate ale facultatii si stagiului militar.
In ceiace priveste punctele de stabilitate, fara al contrazice pe domnul Nicolae, credem ca nu vi se vor acorda, deoarece in noua lege a pensiilor 360/2023 art 85 alin (4) se prevede ca acestea se vor acorda numai pentru stagiile de cotizare realizate in sistemul public de pensii.
Re: Pensionare anticipata partial legislație noua
Scris de: Cristian Toader la data: 04/22/2024 4:31am
Gen:B
Data nasterii:11 Dec 1964
Stagiul de cotizare: 9 luni Armata + 5 ani facultate la zi + 18 ani lucrati in Romania ( din care 8 ani in grupa 2-a de munca) + 17 ani lucrati in Elvetia
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru ambele răspunsuri de mai sus.
Referitor la punctele de stabilitate acordate celor care depășesc 25 de ani contributivi am înțeles ca legea așa cum a fost votată lasă loc de interpretare iar în acest sens a fost depusă o propunere legislativă pentru clarificare:
https://www.romaniatv.net/pensii-2024-cum-se-aplica-formula-de-calcul-pentru-romanii-care-au-muncit-in-strainatate-schimbare-de-ultima-ora_8224555.html
La aceasta inițiativa făcea referire întrebarea mea , vroiam sa știu daca aveți mai multe informații aici, se pare ca o baza legala ( legislația europeană) ar fi.
Re: Pensionare anticipata partial legislație noua
Scris de: la pensie la data: 04/22/2024 5:47am
Noi nu avem informatii suplimentare in aceasta privinta.
Rugam vizitatorii acestui site care au asemenea informatii sa intervina.
Re: Pensionare anticipata partial legislație noua
Scris de: Nicu la data: 04/22/2024 7:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Ma bag si eu in seama.
Din ce cunosc eu, Romania plateste pensie pentru anii munciti in tara, oricare alt membru al UE plateste pensie pentru anii munciti in statul respectiv.La pensia comunitara fiecare parte plateste cota sa. Presupun ca punctele de stabilitate se acorda exact cum este stipulat in lege fara alte artificii.
Sa vedem cum ar fi sa lucrezi in Romania 5 ani si 35 in alt stat european cu care Romania are acorduri, si , sa acorde Romania puncte de stabilitate pentru ce? Nu prea suna corect.
O parere personala la ce am scris mai sus.
Re: Pensionare anticipata partial legislație noua
Scris de: Toader Cristian la data: 04/22/2024 9:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Daca eu lucrez in continuare inca 5 ani in strainatate ajung la varsta de 65 de ani - timp in care statul roman nu îmi plătește pensia din România ( ex. 400 euro x 12 luni x5 ani = 24000 Euro economie stat roman) (400 euro este evaluarea mea pentru 18 ani lucrați in Rom cu salariu peste salariul mediu , nu am calculat inca anii de grupa 2 )
In schimb va trebui sa îmi plătească suplimentar puncte de stabilitate pentru perioada de cand ies la pensie (65 ani) pana cand plec ( ex. 80 de ani, speranta de varsta la 65 ani ptr barbati) (5 ani =. 5 puncte sau 5x 81 RON = 420 RON =85 Euro / luna suplimentar ptr stabilitate) Pentru cei 15 ani rămași de viata ( teoretic) statul roman va plăti in plus ( pentru stabilitate - muncind in strainatate) 85x12x15 =15.300 Euro
Deci in cazul meu statul ar câștiga aproximativ. 8700 Euro daca eu continui sa lucrez in strainatate 5 ani iar in schimb primesc puncte de stabilitate.
Pe scurt : Statul nu pierde sau este posibil sa nu piardă …sigur , calculele trebuiesc făcute de la caz la caz. Eu am prezentat cazul meu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1