Subiect "Depunere dosar pensionare" Deschis de Laura T la data: 04/24/2024 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Depunere dosar pensionare
Scris de: Laura T la data: 04/24/2024 7:53am
Gen: F
Data nasterii: 17.05.1962
Stagiul de cotizare: 42 ani
Alte date: 21 ani cotizati in Romania + 21 ani cotizati in Franta
Intrebare: Virsta legala de pensionare pt limita de virsta in Romania si Franta este de 62 ani si 6 luni, pt persoanele femei nascute in anul 1962. Am o reducere de 1 an si 8 luni, datorita lucrului timp de 5 ani si 10 luni in grupa a 2.
Intrebarea este urmatoarea. Cu cit timp inainte de data legala a pensionarii se poate depune dosarul la casa de pensii ? Tinind cont ca e vorba de o pensie comunitara una din Romania, alta din Franta, am auzit ca termenul de primire al deciziei de pensionare este foarte lung, poate sa ajunga la 5-6 luni pina cind cele doua tari finalizeaza dosarul si calculele respective.
Daca termenul legal de depunere al dosarului este noiembrie 2024, pot sa depun cu 5-6 luni inainte dosarul la casa de pensii ? Sau trebuie sa astept luna noiembrie ? Intrebarea numarul 2 : In momentul cind voi depune dosarul la casa de pensii, voi putea continua sa mai lucrez inca citeva luni, pina la primirea deciziei de pensionare si a primei pensii ? Exista o lege care imi interzice sa mai lucrez la jobul actual, pina la primirea deciziei de pensionare, si sa ma oblige sa inchei contractul de munca actual pe motiv ca am depus dosarul de pensionare ? Am auzit aceasta abordare, si nu stiu daca este corecta, as avea nevoie de o confirmare din partea unei persoane avizate care cunoaste bine legea. Va multumesc pentru un eventual raspuns. Cu stima Laura T
Re: Depunere dosar pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/24/2024 12:48pm
Vedeti raspunsul complet la mesajul anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1