Subiect "Re: Pensia de invaliditate" Deschis de roszrobi la data: 08/25/2009 7:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: roszrobi la data: 08/25/2009 7:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspunsuri, m-au ajutat foarte mult la definitivarea ,cred eu , in bune conditii a calculului posibilei pensii de invaliditate . Diferenta de rezultat nu este atit de spectaculos ,dar in primul rind pentru impacarea sufletului a-si vrea sa fac comparatie cu calculul casei de pensii si de ce nu daca eu am dreptate sa primesc mai mult , pentru ca asa se pare ca are un "efect" direct in calculul pentru anii ce vor venii..... problema e ca am primit decizia de pensie dar nu am primit atasat buletinul de calcul al pensiei efectuat de Casa de pensii .... exista vreo prevedere legislativa in acest sens? va intreb ca sa pot face referire la ea daca solicit desfasuratorul lor si intimpin probleme?!
In al doilea rind am simulat in continuare acoperirea anilor (completind lunile cu "L" + pensia calculata) ce vor veni pina la limita de virsta de pensionare (65 ani in 2021) si am observat ca marirea pensiei este foarte mica [impartind pensia de 1016RON la salariul mediu pe economie ,gasit pe internet 1702 coeficientul anual este 0.59694 ,chiar mai mic decit "P2"care este 0.6 .... e posibil asa ceva? in ritmul acesta pensia pina in 2021 va creste nici cu 150RON?! .... si ce va fi dupa atingerea virstei de pensionare? voi remine cu aceasta pensie de nici 1200RON, totusi dupa aproape 30 de ani efectiv munciti si cu o contributie la fondul de pensii nu chiar mica pe acesti ani mi se pare .... putin!!!
Din cite stiti Dumneavoastra exista vreo posibilitate de a "inbunatatii" cumva situatia .... m-am uitat de exemplu ,in februarie 2005 (am ales aceasta luna pentru ca pe foile primite de la casa de pensii aveam deja calculata "numarul de puncte lunar)la o cotizare de 175RON (1757111 rol)la pensie am avut 2.11413 puncte iar in cazul sa zicem pe linga punctajul obtinut cu pensia (cam 12RON/an ,as obtine ceva puncte si cu o cotizare (din pensia primita )de sa zicem 100RON care ar da un punctaj lunar de 1.2 puncte ce s-ar traduce in calcul la o crestere anuala de aprox. 25RON , in total as avea o crestere anuala de 37 R0N (12+25), iar in 12 ani aprox. 450 ron ,nu? ..... v-as ruga frumos sa analizati (dar poate ati mai avut cazuri similare)daca intradevar se poate cotiza pe linga punctele obtinute la pensie sa mai obtin puncte?! daca da cum se poate proceda si cam care ar fi efectele unei cotizari de 100-150RON/luna ...... daca se pare ca nu este un subiect de acest forum sau explicatiile pe care sper ca le voi primi sint prea " intinse" rog transmiteti raspunsul dumneavoastra pe email (aveti adresa mea postat pe forum!) Multumesc din suflet pentru tot ajutorul acordat a fost foarte binevenit,E UN SITE GROZAV AL DUMNEAVOASTRA SI DE MARE AJUTOR UNUI SEGMENT DESTUL DE MARE AL POPULATIEI SI SEGMENT DEFAVORIZAT, pentru ca trebuie sa devi pensionar in fapt ca sa poti intelege (le dadeam dreptate de multe ori ,dar tot nu am "patruns" tot adevarul unuei vieti de pensionar)grozavia statutului de pensionar. Cu stima si respect!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1