Subiect "punctaj pt. facultate absolvita" Deschis de GALEA ELENA la data: 08/27/2009 7:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pt. facultate absolvita
Scris de: GALEA ELENA la data: 08/27/2009 7:08am
Gen:F
Data nasterii:21.12.1950
Stagiul de cotizare:34 ani si 11 luni
Alte date:15 ani si 9 luni conditii deosebite
Intrebare:
1.
Care este punctajul pentru facultate absolvita, curs de zi, cu durata de 5 ani ?
Am incercat sa folosim programul pus de dvs. la dispozitie pe site dar nu gasim unde se calculeaza vechimea asimilata.
2.
Daca incepand cu septembrie 1992 am pus in programul dvs. sporurile in mod distinct, deoarece detin adeverinta, acest lucru este corect, programul ia in calcul acele sporuri ?

Va multumim pentru disponibilitate, este o facilitate foarte utila oferita de dvs.
Galea Elena
Re: punctaj pt. facultate absolvita
Scris de: la pensie la data: 08/30/2009 11:36am
1 Calculul punctajului pentru stagiu asimilat pentru facultate este facut de catre program daca puneti data de incepere a activitatii, data inceperii facultatii iar pe perioada facultatii (octombrie primul an de facultate- septembrie ultimul an de facultate) selectati in coloana de coduri codul “F” fara a mai completa ceva in restul coloanelor. Punctajul pentru facultate este cumulat la “punctajul relizat” si poate fi vizualizat facand click pe “Datele introduse” de pe oricare pagina de date.
2. Sporurile introduse dupa aprilie 1992 sunt luate in calcul de program, insa trebuie sa aveti grija sa nu le introduceti de doua ori (si in coloana de salarii daca acestea sunt incluse in salariu)
3. In caseta de intrare ati completat gresit 3,5 puncte suplimentare pentru grupele de munca deoarece aceasta caseta se completeaza numai de catre cei care au iesit la pensie inainte de 2 noiembrie 2008, cu punctele care se acorda conform OU 100/2008. Dupa noiembrie 2008 se aplica o majorare a punctajelor anuale conform OU 209/2008. Aceasta ordonanta de urgenta nu acorda majorare a punctajelor anuale pentru stagii in conditii deosebite.
4. In perioada septembrie 1983 – februarie 1984 ati completat gresit sporul de vechime 3 % asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Dupa cum se calculeaza acest spor pe aceasta perioada aveti dreptul la 6% spor de vechime si asa va calcula si Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1