Subiect "pot beneficia de grupa de munca daca am lucrat la CTC in mediu nociv(cu azbest) in perioada 1985-1999?" Deschis de Ghita Ion la data: 08/27/2009 11:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot beneficia de grupa de munca daca am lucrat la CTC in mediu nociv(cu azbest) in perioada 1985-1999?
Scris de: Ghita Ion la data: 08/27/2009 11:45am
Gen:barbat
Data nasterii:18.07.1958
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti si mie daca pot beneficia de grupa de munca daca am lucrat la CTC in mediu nociv(cu azbest) in perioada 1985-1999 si daca da, care este procedura care trebuie sa o urmez pentru a-mi cauta drepturile inru-cat in cartea de munca nu mi s-au operat toti acesti ani?
Va multumesc anticipat.
Re: pot beneficia de grupa de munca daca am lucrat la CTC in mediu nociv(cu azbest) in perioada 1985-1999?
Scris de: la pensie la data: 08/31/2009 4:04am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 18 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru a fi incadrat in grupa de munca angajatorul (intreprinderea la care ati lucrat) trebuia sa intocmeasca un dosar cu determinarile necesare avizate de organele de Protectia Muncii si Casa de Pensii.
Daca pentru muncitorii care au lucrat in acele locuri de munca s-a intocmit dosar si au beneficiat de grupa de munca trebue sa faceti dovada ca ati lucrat fie si partial in acele locuri de munca. Daca nici muncitorii nu au avut grupa de munca este dificil pentruca trebuie sa faceti dovada ca in acele locuri de munca au existat noxe si nu puteti face aceasta dovada decat daca au existat determinari de noxe in acea perioada iar dv aveti acces la ele.
Dreptul de a vi se recunoaste grupa de munca de catre intreprindere il puteti obtine deschizand o actiune in justitie (Tribunalele judetene sau de sector au complete specializatein asigurari sociale).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1