Subiect "Pensionare in Ungaria" Deschis de Katona Ioan la data: 08/29/2009 11:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare in Ungaria
Scris de: Katona Ioan la data: 08/29/2009 11:54am
Gen:m
Data nasterii:12.03.1949 Oradea
Stagiul de cotizare:27 ani 75 zile (fara st. mil si fac.)
Alte date:Fac. 5 ani, stagiul militar 16 luni
Intrebare: M-am stabilit in Budapesta. Aici am un stagiu de cotizare de 6 ani, 209 zile. In Ungaria se cere un stagiu de 40 ani si varsta de 60 de ani cea ce insemna totalizarea anilor din Ro si H. In acest caz intrebarea mea este urmartoarea: Pentru obtinerea pensiei anticipat din partea romana si in acest caz se cere conditia destagiu de 44 sau 34 de ani ?
Re: Pensionare in Ungaria
Scris de: la pensie la data: 08/31/2009 9:12am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala din 12 noiembrie 2008 la varsta de 59 ani si 8 luni, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 34 ani si 4 luni (la stagiu se cumuleaza si stagiile asimilate pentru facultate si stagiul military precum si stagiul lucrat in Ungaria) la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Stagiul de 44 ani si 4 luni se cere pentru pensie anticipata care nu se diminuiaza, aceasta find diferita de pensia anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1