Subiect "calcul pensie" Deschis de STEF MARIA la data: 08/30/2009 2:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: STEF MARIA la data: 08/30/2009 2:42pm
Gen:F
Data nasterii:04.07.1953
Stagiul de cotizare:37 ANI
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
As dori sa ies in pensie anticipata.Am implinit 56 ani,am 4 copii,lucrez din anul 02.1971. cu intrerupere de un an de zile pt ingrijirea copilului intre 1974-1975.Care-i modalitatea de a iesi la pensie?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/01/2009 2:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru nastere si crestere copii, in 04 ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 04 ianuarie 2011.
Puteati cere pensie anticipata partiala din 04 ianuarie 2008 la varsta de 54 ani si 6 luni, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii dar in cazul dv diminuarea va fi mica.
Daca in prezent lucrati, pentru iesirea la pensie anticipata partiala trebuie sa depuneti o cerere la intreprinderea la care lucrati, in care cereti sa vi se intocmeasca formele de iesire la pensie anticipata partiala. Intreprinderea este obligata prin lege sa va intocmeasca si sa depuna la Casa de Pensii, dosarul de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1