Subiect "calcul pensie" Deschis de draguta stanescu la data: 09/01/2009 2:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: draguta stanescu la data: 09/01/2009 2:33am
Gen: f
Data nasterii:21.09.1953
Stagiul de cotizare:31 ani si 1 luna
Alte date:economist;studii superioare curs zi
Intrebare:doresc sa ies la pensie anticipata partiala si bineinteles ma intereseaza cat as primi pensie in acest caz; am copie dupa cartea de munca; va rog sa-mi spuneti unde ma pot adresa ca sa mi se calculeze pensia
multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/02/2009 5:14am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala din 21 martie 2008 dupa varsta de 54 ani si 6 luni indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Noi nu calculam pensile ci am creat posibilitatea ca vizitatorii sa-si calculeze singuri pensile, instaland pe site programul “Calcul pensie”. Daca doriti sa-l folositi si aveti probleme cereti-ne ajutorul si-l vom da cu placere.
Daca doriti sa va calculati pensia contra cost cautati pe internet si suntem siguri ca veti gasi persoana potrivita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1