Subiect "cand pot solicita iesire la pensie" Deschis de mirceadan la data: 09/01/2009 3:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot solicita iesire la pensie
Scris de: mirceadan la data: 09/01/2009 3:29am
Gen:masculin
Data nasterii:18.06.1952
Stagiul de cotizare:5 ani studii universitare + 31 ani munca
Alte date:4 ani grupa ? ( siderurgie ) si 9 ani grupa II ( chimie )
Intrebare: Cand pot solicita pensionarea ?
Re: cand pot solicita iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/02/2009 5:48am
Ne pare rau dar nu putem lua in calcul, in grupa de munca, stagiul lucrat in siderurgie deoarece in aceasta ramura au existat toate grupele de munca (I, II si normala). Daca doriti sa aflati daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa de munca ce acorda reducerea varstei de pensionare trebuie sa va adresati angajatorului la care ati lucrat.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 18 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite” .
Astfel dv pentru un stagiu de 9 ani lucrat in grupa II se acorda un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se adauga, impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare, la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 38 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 9 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica puteti cere pensie la limita de varsta in 18 decembrie 2015.
Puteti cere pensie anticipata partiala din 18 iunie 2012 la varsta de 60 ani indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 1 an si 6 luni de reducerea a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1