Subiect "doresc sa ies la pensie" Deschis de Ioan Rodica la data: 09/01/2009 7:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
doresc sa ies la pensie
Scris de: Ioan Rodica la data: 09/01/2009 7:32am
Gen: Feminin
Data nasterii: 30-ianuarie-1953
Stagiul de cotizare:18 ani
Alte date:14 ani grupa a 2 a
Intrebare:As dori sa stiu daca pot iesi la pensie, si in ce conditii. Am depus ieri documentele in original la ghiseu, dar cu multa insistenta, iar doamna care le-a preluat, mi-a spus ca nu exista nici o sansa pt ca nu am 29 ani de cotizatie, cu toate ca am atasat adeverinta care atesta ca am 14 ani lucrati la grupa a2a. Am avut si intrerupere 1 an pt crestere copil.
Va multumesc.
Re: doresc sa ies la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/02/2009 8:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 30 mai 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni si stagiul minim de 13 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite” .
Pentru un stagiu de 14 ani lucrat in grupa II se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 21 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 14 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 3 ani dar din pacate pentru aceasta se pune conditia sa aveti stagiu de cotizare de minim 28 ani si 8 luni pe care dv nu o realizati.
Deasemeni nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala din cauza ca nu indepliniti aceiasi conditie de stagiu de minim 28 ani si 8 luni. Daca ati fi avut aceasta conditie indeplinita puteati sa cereti pensie anticipata partiala din 30 mai 2007.
In aceste conditii functionara de la ghiseul Casei de Pensii avea dreptate si a primit dosarul numai ca sa nu va supere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1