Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 09/01/2009 8:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/01/2009 8:08am
Pentru Nufar
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta de pensionare pentru statutul de cadru didactic, in 17 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca ati avut statut de cadru didactic o perioada mai mare de 25 ani aveti dreptul sa cereti pensie la limita varsta cu reducerea varstei de pensionare cu 3 ani adica la varsta de 57 ani, in 17 februarie 2013 (dar numai dupa incheierea anului scolar).
Puteti cere pensie anticipata partiala din 17 februarie 2011 (dar deasemeni numai dupa incheierea anului scolar) la varsta de 55 ani indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea varstei de pensionare cu 3 ani pentru statutul de cadru didactic nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1