Subiect "pensie militara" Deschis de Parvan Gheorghe la data: 09/04/2009 3:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara
Scris de: Parvan Gheorghe la data: 09/04/2009 3:07am
Gen:M
Data nasterii:17,01,1955
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:Am absolvit Academia navala Militara in anul 1978
Intrebare:Am fost scos la pensie la vointa guvernului in data de 20.august 2001. De atunci am lucrat ca personal civil iar in continuare voi ramane din nou fara servici la dorinta guvernului actual. Am pensie militara. Pentru perioada lucrata din 2001 si pana in prezent (sau pana la votarea noii legi prin care nu se poate cumula pensia cu salariul) am dreptul la o recalculare a pensiei?
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 09/04/2009 6:50am
Alte date:Am absolvit Academia navala Militara in anul 1978
Intrebare:Am fost scos la pensie la vointa guvernului in data de 20.august 2001. De atunci am lucrat ca personal civil iar in continuare voi ramane din nou fara servici la dorinta guvernului actual. Am pensie militara. Pentru perioada lucrata din 2001 si pana in prezent (sau pana la votarea noii legi prin care nu se poate cumula pensia cu salariul) am dreptul la o recalculare a pensiei?

Pana la adoptarea legii unice a pensiilor sistemul militar de pensii si cel publicr de pensii sunt doua sisteme diferite si pentru stagii diferite in cele doua sisteme de pensii se calculeaza pensii diferite si deci nu se recalculeaza pensia din sistemul militar.
In sistemul public de pensii conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru realizarea stagiului minim de cotizare in sistemul public de pensii este luat in calcul (numai ca vechime) stagiul din sistemul militar de pensii iar la calculul punctajului se ia in calcul numai stagiul de cotizare din sistemul public de pensii.
Repetam aceasta situatie este pana la adoptarea noi legi unice a pensiilor ale carei prevederi nu le cunoastem.
Re: pensie militara
Scris de: parvan gheorghe la data: 09/06/2009 7:01am
la pensie :
Alte date:Am absolvit Academia navala Militara in anul 1978
Intrebare:Am fost scos la pensie la vointa guvernului in data de 20.august 2001. De atunci am lucrat ca personal civil iar in continuare voi ramane din nou fara servici la dorinta guvernului actual. Am pensie militara. Pentru perioada lucrata din 2001 si pana in prezent (sau pana la votarea noii legi prin care nu se poate cumula pensia cu salariul) am dreptul la o recalculare a pensiei?

Pana la adoptarea legii unice a pensiilor sistemul militar de pensii si cel publicr de pensii sunt doua sisteme diferite si pentru stagii diferite in cele doua sisteme de pensii se calculeaza pensii diferite si deci nu se recalculeaza pensia din sistemul militar.
In sistemul public de pensii conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru realizarea stagiului minim de cotizare in sistemul public de pensii este luat in calcul (numai ca vechime) stagiul din sistemul militar de pensii iar la calculul punctajului se ia in calcul numai stagiul de cotizare din sistemul public de pensii.
Repetam aceasta situatie este pana la adoptarea noi legi unice a pensiilor ale carei prevederi nu le cunoastem.



Revin si intreb: pentru cotizatia aferenta perioadei lucrate ca personal civil de la data trecerii in rezerva si pana in prezent nu beneficiez de o recalculare a pensiei? Aceasta cotizatie am platit-o degeaba?
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 09/06/2009 10:03am
Revenim si noi mai pe scurt deoarece la raspunsul pe larg nu ati inteles.
Conform legislatiei actuale cand veti avea dreptul la pensie in sistemul public de pensii (ca personal civil cum va exprimati dv ) vi se va calcula o pensie separata si deci nu ati platit degeaba contributia.
Trebuie sa va interesati dupa aparitia noii legi unice de pensii care este posibil sa schimbe aceste prevederi.
Re: pensie militara
Scris de: Parvan Gheorghe la data: 09/07/2009 2:32am
la pensie :
Revenim si noi mai pe scurt deoarece la raspunsul pe larg nu ati inteles.
Conform legislatiei actuale cand veti avea dreptul la pensie in sistemul public de pensii (ca personal civil cum va exprimati dv ) vi se va calcula o pensie separata si deci nu ati platit degeaba contributia.
Trebuie sa va interesati dupa aparitia noii legi unice de pensii care este posibil sa schimbe aceste prevederi.



Imi cer scuze de deranj. Dar as dori sa mai intreb daca pensia militara se recalculeaza la implinerea varstei de 55 ani ?
Va multumesc
Re: pensie militara
Scris de: la pensie la data: 09/07/2009 4:24am
Site-ul nostru se ocupa cu sistemul public de pensii.
Pensiile militare de stat sunt reglementate de legea 164/2001.
De obicei incercam sa ajutam si pe pensionarii militari prin analizarea situatiei lor luand in vedere prevederiilor legii 164/2001 dar pentru aceasta avem nevoie sa cunoastem situatia exacta a acestora nu modul comportarii guvernelor care stim si noi ca sunt toate “o apa si-un pamant”.
Daca doriti un ajutor trebuie sa precizati situatia dv nu sa repetati mereu raspunsurile care se pot citi cu cateva randuri mai sus.
Din cate deducem noi dv aveti pensie militara de serviciu anticipata partiala.
In general pensile militare si deci si a dv, nu se recalculeaza in functie de varsta ci ele se reactualizeaza in functie de cresterea soldei de grad pentru gradul cu care au iesit la pensie si in functie de inflatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1