Subiect "intrebare" Deschis de Elena la data: 09/05/2009 6:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Elena la data: 09/05/2009 6:14am
Intrebare:
Buna ziua! Sotul meu a lucrat la mina subteran 100% si a decedat inainte cu 5 luni de a iesi la pensie (19 ani si 5 luni vechime) + 7 ani de suprafata santier. Pensia mea de urmas a fost calculata la pensie de boala gradul 1. As dori sa stiu daca este corect si daca nu cumva trebuia incadrat la pensie anticipata. Mentionez ca in momentul decesului era activ. Multumesc!
Re: intrebare
Scris de: La pensie la data: 09/06/2009 10:22am
Da calculul este corect. Acest mod de calcul este conform cu art. 71 alin (1) litera b din legea 19/2000 legea pensiilor.
Este corect si din punctul dv de vedere pentruca in cazul sotului dv pensia de invaliditate de gr I este egala cu pensia la limita de varsta de care ar fi avut dreptul peste 5 luni si este aproximativ egala si cu pensia anticipata partiala.
Re: intrebare
Scris de: Elena la data: 09/07/2009 7:20am
Multumesc pt raspuns. As mai avea o intrebare. As dori sa stiu daca la pensia de invaliditate gradul 1 se iau in calcul si sporurile.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 09/08/2009 5:23am
Da, la toate tipurile de pensii se iau in calcul sporurile daca acestea sunt permnente adica nu difera de la o luna la alta si daca prezentati la Casa de Pensii o adeverinta, eliberata de angajator, cu aceste sporuri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1