Subiect "calculul pensiei" Deschis de oana la data: 09/09/2009 3:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: oana la data: 09/09/2009 3:35pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna seara si va multumesc ca existati.Am aflat multe de pe FORUM si v-as ruga sa-mi raspundeti la cateva intrebari:ce impozite se aplica pensiei de invaliditate si de la ce valoare?;in programul de calcul a pensiei de pe site-ul dv in lunile de concediu medical {platit 100%}se trece salariul din cartea de munca?;la calculul cuantumului pensiei se tine seama de venitul total care include prime ,al 13-lea salariu etc ?;directorii executivi{inginer sef,director tehnic,director de productie},care au atributii strans legate de productie, au dreptul la grupa a IIa de munca .asa cum au muncitorii,sefii de sectii?Multumesc
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 09/11/2009 3:17am
1. Plafonul de impozitare al tuturor pensiilor este stabilit prin Codul fiscal.
Actualul cod fiscal stabileste plafonul de impozitare al pensiilor la 1000 lei.
Din sumele care depasesc acest plafon se retine mai intai 5,5 % CASS (contributie de sanatate) iar suma ramasa dupa acesta retinere se impoziteaza cu 16 %.
Ex pentru o pensie de 1200 lei din 200 lei se retine 5,5 % adica 11 iar suma de 189 lei este impozitata cu 16 % si se mai retine impozit 30 lei si se da rest de plata 1159 lei.
2.Pe perioada de concediu medical se introduce in programul “Calcul pensie” salariu tarifar inainte de aprilie 2001 si castigul total din acea luna dupa aceasta data.
3. La calculul pensiei pentru perioada inainte de aprilie 2001 se iau in calcul salariile tarifare si sporurile permanente (vechime, munca grea, spor de noapte) fara sa se ia in calcul primele, al 13 salariu sau sumele ocazionale. Dupa 1 aprilie 2001 se ia in calcul castigul intreg insa si acesta in perioada 1 aprilie 2001 – 30 iunie 2007 este plafonat la 3 salarii medii pe economie in 2001 si 2002 si la 5 salarii minim pe economie in restul. Din 1 iulie 2007 castigul intrat in calcul nu este limitat.
4. Incadrarea in grupele II de munca nu trebuie sa se faca dupa functie (desi functionarii de la Casa de Pensii fac aceasta gresala) ci in functie de perioada efectiv lucrata in locurile de munca incadrate in gr II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1