Subiect "calcul pensie" Deschis de Anda la data: 09/10/2009 10:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Anda la data: 09/10/2009 10:44am
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:30ani 3 luni
Alte date:Facultate
Intrebare:Am in continuare mari nelamuriri privind modul de calcul, deoarece am cerut si primit de la casa de pensii modul de calcul.1.In anul 2005 primisem acasa acel certificat de la CNPAS conform caruia in anul 2005 aveam 4,77862 puncte, verificand modul de calcul primit, am vazut ca sunt trecute 4,63479.Nu ar trebui sa fie cifra trecuta in certificat? 2 Apoi, eu am avut 2 angajatori,incepand cu 2005, la fiecare am platit toate contributiile. Dar constat ca in modul de calcul mi-au trecut doar salariile plafonate aferente anilor 2001- 2007, asa cum m-ati informat dvs din timp de la un singur angajator, conf cartii de munca.Nu trebuia adaugat si salariul plafonat de la al 2lea loc de munca??? 3.Pentru anul 2008, cand m-am aflat in concediu medical nu s-a luat in calcul salariul din cartea de munca, ci s-au trecut 0,26856puncte!!!!!.Va rog frumos sa binevoiti sa ma lamuriti asupra celor puse in discutie, cu mentiunea ca informatiile si raspunsurile dvs au fost mereu la obiect si am fost pregatita dinainte sa primesc " socurile" acestei legi nedrepte a pensionarii.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/11/2009 7:01am
1 . Nu putem analiza cauza diferentei de punctaj din anul 2005 dar dv avand cele doua documente puteti analiza pe fiecare luna salariile introduse in calcul si puteti determina cauza diferentei.
2. Sumele la care se plafoneaza nu se refera la un angajator ci se refera la suma castigurilor din acea luna indiferent de numarul de angajatori la care ati lucrat.
3. Salariul tarifar se ia in calcul pe timpul concediului medical inainte de 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data la calculul punctajului pensiei se iau sumele pentru care s-a platit CAS si acestea reprezinta castigurile din acea luna adica indemnizatia pentru incapacitatea de munca (concediu medical).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1