Subiect "art 76 alin2" Deschis de Ludosan Ioan la data: 09/11/2009 6:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
art 76 alin2
Scris de: Ludosan Ioan la data: 09/11/2009 6:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Art 76 alin(2)din legea 19/2000 prevede majorarea cuantumului pensiei cu CASS-ul datorat. Pe nicio decizie sau cupon de pensie nu am vazut asa ceva. In programul dvs tineti cont de aceasta prevedere? Cum comentati faptul ca in practica nu se aplica?
Re: art 76 alin2
Scris de: la pensie la data: 09/12/2009 3:56am
Ne cerem scuze dar suntem de alta parere si credem ca daca trebuie sa judecam pe cei de la Casa de Pensii pentru multe, pentru aceasta nu trebuie sa-i judecam gresit.
Adevaratul sens al acestui aliniat din lege este urmatorul:
Casa de Pensii trebuie sa plateasca asigurarea de sanatate pentru toti pensionarii. Faptul ca o face este demonstrat de faptul ca pensionarii beneficiaza de asigurarea de sanatate prezentand un talon de pensie la medicul de familie si la spital.
Deci aceasta majorare se face si diferenta se vireaza automat ca CASS la cei care administreaza aceste fonduri. Ce rost ar avea sa mai fie trecut pe cuponul de pensii daca indifferent de valoarea contributiei toti pensionarii beneficiaza de asigurarea de sanatate.
Daca vreti sa comentam am avea de comentat alta prevedere si anume aceia ca pentru pensile mai mari de 1000 lei se retine din pensie CASS 5,5 % pentru suma ce depaseste acest plafon.
Adica pentru cel care are pensia de 1000 lei plateste Casa de Pensii asigurarea de sanatate iar cel care are o pensie de 1100 ii plateste Casa de pensii CASS pentru 1000 lei si mai retine si din restul pensiei de 100 lei CASS 6 lei de la pensionar iar acesta beneficiaza ca toti pensionarii de aceiasi asigurare de sanatate.
Evident ca aceasta prevedere in spiritul nostru romanesc este aprobata de cei cu pensii mai mici de 1000 lei si dezaprobata de cei cu pensii peste aceasta suma desi sistemul public de pensii este un sistem de pensii contributiv.
Re: art 76 alin2
Scris de: Ludosan la data: 11/29/2010 12:53pm
Nu am comentat raspunsul dvs pentru ca am asteptat sa se pronunte justitia si deja s-au terminat cateva procese cu admiterea cererii, respectiv sa se aplice prevederile art 76/2 la toata pensia pentru ca vedeti dumneavoastra nu e vorba numai de 100 de lei peste 1000 la care revine 5-6 leiCASS ci e vorba de sume mai mari 1-2000 lei pentru care CASS ul este 100-150lei In acest caz mai puteti spuneti ca ''in spiritul romanesc...'' eu cred ca nu!
La urma urmei chiar si pentru exemplu dvs cu 6 lei de ce sa admitem ca o casa de pensii poate sa nu respecte legea intocmai?? Asta se intampla numai ''in spiritul romanesc'' de exemplu la orice magazin daca pretinzi sa ti se dea restul corect,(subunitar) esti privit ca un tichibusar/zgircit sau mai rau.
Re: art 76 alin2
Scris de: la pensie la data: 11/30/2010 8:33am
As vrea sa nu intelegeti gresit ultimul raspuns al nostru in care am vrut sa spunem urmatoarele :
-Aplicarea art 76 alin (2) din legea pensiilor se refera la faptul ca toate pensile trebuiesc marite conform acestui articol pentru ca platindu-se de catre Casa de Pensii CASS pentru toata valoarea pensiei aceasta sa nu duca la diminuarea pensiei.
-In acest caz in care pentru pensile peste 1000 lei se mai plateste CASS pentru suma ce depaseste aceasta valoare de 1000 de lei (fie 100 lei cum am dat noi exemplu fie mai mult cum dati dv ) prin retinere din pensie rezulta o retinere dubla a CASS.
Atunci cand ati intrebat dv nu am sesizat ca se poate invoca art 76 alin 2 din legea 19/2000 pentru a evita aceasta dubla impunere si recunoastem ca am gresit.
Daca aveti exemple cu hotarari in justitie pe aceasta tema am vrea, daca sunteti de accord, sa dati detalii pentru cei interesati in numele carora va multumim.
Suntem de accord cu afirmatia dv ca un drept, fie el cat de mic, trebuie sa fie dat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1