Subiect "clarificari" Deschis de catalina la data: 09/15/2009 2:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
clarificari
Scris de: catalina la data: 09/15/2009 2:40am
Referitor la situ-ul d-voastra este foarte bun. Am cateva intrebari totusi.
1.Daca s-a schimbat salariul la jumatatea lunii cum procedez? impart la 21 zile si recalculez cu ambele salarii?
2 Pentru pensia anticipata -eu am 35 ani lucrati si 55 ani varsta- se calculeaza direct din program sau trebuie sa impart eu la 29 ani si 11 luni cat imi trebuie pentru stagiu complet?
3.Intr-o perioada de 3 ani este scris in carnetul de munca ca se scad de la pensie 33 de zile care au fost fara salariu, cum le scad?
4.Pentru pensia de invaliditate de Gr.III cum sunt eu pensionata din 2005 pana in prezent ( in aceasta perioada am mai lucrat (cate 2 ore o perioada si 4 ore alta perioada) se calculeaza direct din program sau trebuie sa impart eu , dar la ce perioada ?la 35ani cat am cotizat sau la 29 ani si 11 luni.

Eu am introdus toate datele si am o diferenta (din program rezulta o pensie acum de 860 lei iar eu primesc acum 887lei . Va rog sa imi raspundeti la cele de mai sus daca se poate si sa revin pe program.

Va multumesc
Re: clarificari
Scris de: la pensie la data: 09/16/2009 2:32am
-Mai intai trebuie sa ne exprimam nedumerirea pentru faptul ca ati cerut pensie anticipata partiala care va fi mai mica decat pensia de invaliditate in conditiile in care din 18 septembrie 2009, avand stagiul complet de cotizare nu erati obligata sa va mai prezentati la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
- Daca s-a schimbat salariul in timpul lunii corect ar fi sa va calculati salariul realizat in functie de cate zile lucratoare ati lucrat cu fiecare salariu insa este suficient de bine daca faceti o medie a celor doua salarii avand in vedere ca s-a schimbat la jumatatea lunii.
-In program trebuie sa introduceti sporul de vechime asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. In cazul dv acesta este:
Intre septembrie 1979 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – august 1984 6 %
Intre septembrie 1984 – august 1989 9 %
Intre septembrie 1989 – martie 1992 12 %
-Calculul pensiei anticipate partiale se face astfel:
Pana in iulie 2005 cand ati iesit la pensie de invaliditate completati sporul de vechime asa cum am aratat mai sus. Dupa iulie 2005 eliminati codul P3. Acesta se selecteaza numai pentru altfel de pensie decat anticipata si numai pe perioada de stagiu potential iar dv in decizia de pensie de invaliditate nu vi s-a acordat stagiu potential. Pe perioada cat ati lucrat partial pe timpul pensiei de invaliditate selectati codul “L” si completati sumele castigate prin aceste programe partiale. Procedand astfel programul va calculeaza direct atat punctajul cat si valoarea pensiei nediminuata (impartind la stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni adica 29,83333). Pentru a calcula pensia anticipata partiala aplicati diminuarea pensiei calculate de program.
- Daca doriti sa va calculati pensia la limita de varsta din septembrie 2014 modificati data de iesire la pensie la limita de varsta din pagina de intrare in program completand data 18 septembrie 2014 si completati identic ca mai inainte perioada inainte de iulie 2005 iar in perioada dupa aceasta data selectati codul L iar la salarii treceti pensia de invaliditate cumulata cu salariul obtinut pe contractile lucrate pe norma partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1