Subiect "pensie agricultorii" Deschis de pacurar monica la data: 09/15/2009 9:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie agricultorii
Scris de: pacurar monica la data: 09/15/2009 9:19am
Gen:
Data nasterii: 1937
Stagiul de cotizare:
Alte date: pensie de agricultorii in suma de 305 lei
Intrebare: mama mea este nascuta in 1937, a lucrat in CAP din 1961-1989, in aceasta perioada a lucrat 4 ani in zootehnie cu program de 30 sau 31 zile de lucru.
mai are lucrati 8 ani la o ingasatorie de mei - fost Gostat perioada care nu a fost luata in calcul la satabilirea pensiei.
Precizez ca in perioada in care a lucrat la Gostst a facut si minimul de norme in CAP
Intrebare
este posibil sa beneficieze de o recalculare a pensiei astfel incat sa obtina o pensie mai buna?
in aceste conditii poate cumula pensia de agricultor cu pensia de urmas?

Multumesc
Re: pensie agricultorii
Scris de: la pensie la data: 09/16/2009 9:06am
Din pacate nu putem sa apreciem daca are dreptul la recalcularea pensiei deoarece nu cunoastem elementele luate in calcul la calcularea pensiei de agricultor. In principiu recalcularea se cere daca se aduc dovezi suplimentare fata de cele luate in calculul initial.
Pensia de urmas poate fi cumulata cu alt venit daca acesta nu depaseste o patrime din salariul mediu pe economie luat in calcul la calculul bugetului Asigurarilor Sociale de Stat. Acesta salariu in 2009 este de 1693 lei si deci daca pensia din agricultura este mai mica de 424 lei poate sa o cumuleze cu pensia de urmas.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1