Subiect "PERIOADA SOMAJULUI SE CONSIDERA VECHIME" Deschis de DORINA la data: 09/15/2009 1:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PERIOADA SOMAJULUI SE CONSIDERA VECHIME
Scris de: DORINA la data: 09/15/2009 1:11pm
Gen:F
Data nasterii:17.01.1955
Stagiul de cotizare:34 ani pana la 1.09.2009 si mai am vreo 8 luni ca ziliera.
Alte date:
Intrebare:Am fost in somaj din 19.07.2006 pana in 17.08.2007 si am beneficiat de indemnizatie de somaj conf. Legii nr. 76/2002. Va rog sa-mi spuneti daca aceasta perioada intra ca vechime si care este suma care se considera ca salar la calculul punctului de pensie eu cred ca am primit in jur de 300 ron/luna. Va rog sa-mi spuneti daca pot iesi la pensie in ian. 2010 ianuarie si cat va fi penalizarea.

Multumesc!
Re: PERIOADA SOMAJULUI SE CONSIDERA VECHIME
Scris de: la pensie la data: 09/16/2009 8:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada de somaj este luata integral in calcul daca in acea perioada nu ati primit si salarii compensatorii.
La punctajul pensiei este luata in calcul suma primita ca indemnizatie de somaj. Deasemeni este luta in calcul si perioada in care ati lucrat ca ziliera daca in acea perioada ati platit contributie pentru pensie.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani adica din 17 ianuarie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca cereti pensie anticipata partiala in ianuarie 2010 si atunci aveti stagiu de cotizare sub 35 ani diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 18 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1