Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Anca Popa la data: 09/16/2009 3:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Anca Popa la data: 09/16/2009 3:21am
Gen: F
Data nasterii: 30.08.1956
Stagiul de cotizare: 1975
Alte date: am lucrat 33 de ani pana acum
Intrebare: Pensia anticipata este inca valabila? ... deoarece la lucru, cei de la biroul de resurse umane mi-au comunicat faptul ca cei nascuti din 1954 au fost ultimii care au beneficiat de pensie anticipata. Este adevarat sau e valabila pensia anticipata si pentru cei nascuti din 1956? Este vreo diferenta intre pensia anticipata si cea partiala? Cand pot iesi in pensie anticipata? Va multumesc anticipat pentru raspuns! O zi buna!
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/17/2009 1:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 30 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In prezent se acorda pensii anticipate si anticipate partiale conform legii 19 /2000 cu conditia sa aveti cu maxim 5 ani sub varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare depasit cu pana la 10 ani pentru pensie anticipata partiala si cu mai mult de 10 ani pentru pensie anticipata.
Dumneavoastra indepliniti conditia ca incepand din 30 august 2011 sa obtineti pensie anticipata partiala.
Dar pana la data de 30 august 2011 este foarte probabil ca prevederile legii pensiilor privind pensia anticipata partiala sa se schimbe. La aceasta schimbare s-au referit cei de la resurse umane dar atat timp cat nu se adopta legea care face modificarile nimeni nu va putea sti ce modificari se vor face. Dupa opinia noastra pensile anticipate nu se vor desfiinta ci se vor innaspri conditiile de obtinerea lor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1