Subiect "Ce pot sa fac pentru a obtine o recalculare a pensiei?" Deschis de Coldea Emil la data: 09/16/2009 5:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ce pot sa fac pentru a obtine o recalculare a pensiei?
Scris de: Coldea Emil la data: 09/16/2009 5:49am
Gen:m
Data nasterii:07.09.1950
Stagiul de cotizare:36 Alte date:
Intrebare:Ce pot face pentru o recalculare a pesiei?Mentionez ca am depus dosarul pe 06.07.2009 si am primit decizia de pensionare nr 121632/28.08.2009 pensia=1692 ron si consider ca valoarea ei este mica.Mentionez ca m-am adresat D'stra si in 20.11.2008.Respectuos va salut si va multumesc
Re: Ce pot sa fac pentru a obtine o recalculare a pensiei?
Scris de: la pensie la data: 09/17/2009 5:42am
Recalcularea pensiei se poate face fie cand aduceti dovezi suplimentare care trebuiau sa fie luate in calcul fie cand aveti dovada ca s-a produs o eroare in calcul .
Verificarea calculului poate fi facuta cu ajutorul programului “Calcul pensie” dar cu mai multa atentie deorece am verificat si noi datele introduse de dv in acest program si am vazut ca ati facut multe erori si anume:
-Nu ati completat toate perioadele lucrate
- Nu ati completat sporul de vechime inainte de aprilie 1992 asa cum am explicat noi pe Forum la “Sporul de vechime”
-In anul 1985 ati completat sporuri in % mari si avem dubii asupra lor
-In anul 1996 ati completat sporuri in % foarte mari si nu avem niciun dubiu ca sunt gresite.
- In octombrie 1996 ati trecut un salariu de zece ori mai mare.
-In perioada iulie noiembrie 2005 ati completat salariile in lei vechi (ROL) si trebuiau in lei noi (RON)
Daca atasat deciziei de pensionare ati primit si Buletinul de calcul verificati-l cu arentie si verificati in paralel si sumele introduse in programul de calcul de pe site.
Daca nu ati primit buletinul de calcul al pensiei cereti-l la Casa de Pensii si faceti verificarile de mai sus.
Re: Ce pot sa fac pentru a obtine o recalculare a pensiei?
Scris de: Coldea Emil la data: 09/22/2009 2:46am
Gen:m
Data nasterii:07.09.1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In cazul in care Casa de Pensii jud Bacau filiala Onesti nu imi elibereaza "Buletinul de calcul" al valorii pensiei pot sa va contactez telefonic? Iar daca se poate imi puteti trimite prin mail nr Dumneavoastra telfonic?
Cu mult respect si multumire,Emil Coldea
Re: Ce pot sa fac pentru a obtine o recalculare a pensiei?
Scris de: la pensie la data: 09/22/2009 4:07am
Ne pare rau dar noi nu acordam consultatii telefonice.
Daca doriti ca mesajul dv sa nu apara pe site il trimiteti pe adresa noastra de mail webmaster@lapensie.com
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1