Subiect "Pensionare handicap mediu preexistent" Deschis de Mihaila Sorin la data: 09/16/2009 9:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare handicap mediu preexistent
Scris de: Mihaila Sorin la data: 09/16/2009 9:16am
Gen:m
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:Facultatea terminata la zi
Intrebare:Daca ma pot pensiona la implinirea virstei de 55 ani
Re: Pensionare handicap mediu preexistent
Scris de: la pensie la data: 09/18/2009 1:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiu de cotizare in conditii de handicap, in anul 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani adica la varsta de 55 ani si pensionarea la limita de varsta in anul 2010, daca aveti un stagiu de cotizare de 35 ani realizat in conditii de handicap mediu preexistent.
Desi nu ati dat perioada facultatii, luand in calcul faptul ca durata facultatii nu poate fi mai mica de 3 ani, ca aceasta este considerata ca stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare, consideram ca in anul 2010 indepliniti si conditia de stagiu si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 55 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1