Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de draguta stanescu la data: 09/16/2009 9:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: draguta stanescu la data: 09/16/2009 9:29am
Gen:F
Data nasterii:21.09.1953
Stagiul de cotizare:31 ani si 1 luna
Alte date:
Intrebare: am vazut la televizor ca se tot vorbeste despre o noua lege a pensiilor ,iar procentul de penalizare in cazul pensiei anticipate partiale va fi foarte mare.. ce stiti?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/18/2009 2:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 54 ani si 6 luni adica din 17 ianuarie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Referitor la noua lege a pensiilor nu avem nicio informatie in afara scaparilor din presa.
Scopul principal al acestei legi este sa unifice sistemele de pensii existente si presupunem ca va inaspri conditiile de pensionare anticipata si de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1