Subiect "Calcul pensie" Deschis de Dumitru Daniela la data: 09/17/2009 3:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Dumitru Daniela la data: 09/17/2009 3:45am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
1)Pentru anii in plus peste stagiul de cotizare se acorda procente in plus la calcularea pensiei?
2)Daca in cursul unei luni avem doua salarii( in doua perioade, exp.01-15 si 16-30) cum calculam? Se face media?
3)Procentul pentru grupa de munca se da retroactiv decand esti iesit la pensie? (iesit la pensie iunie 2008 )
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 09/18/2009 4:41am
1. Nu se acorda procente suplimentare pentru anii cu care depasiti stagiul complet de cotizare deoarece modul de calcul al punctajului pensiei se face prin insumarea punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare si indiferent de cat este aceasta se imparte la stagiul complet de cotizare. Prin acest mod de calcul cei care au stagiul complet de cotizare depasit obtin un punctaj mediu al pensiei mai mare.
2. Daca salariul a fost modificat in cursul unei luni se calculeaza salariu mediu. Ideal ar fi ca aceasta medie sa se faca tinand cont cate zile s-a lucrat cu fiecare salariu.
3. Nu majorarea pensiei conform OU 100/2008 se acorda de la data stabilita prin aceasta ordonanta (octombrie 2009).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1