Subiect "data iesirii la pensie anticipata partiala" Deschis de otilia t la data: 09/17/2009 5:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie anticipata partiala
Scris de: otilia t la data: 09/17/2009 5:15am
Gen:F
Data nasterii:07/08/1955
Stagiul de cotizare: data angajarii 11/10/1978
Alte date: facultate 4 ani
Intrebare:
Conform programului dvs, pot iesi la pensia anticipata partiala incepand cu 01/08/2010. Intrebare: de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, exista o limita de timp de depunere a dosarului de pensie anticipata partiala (1 luna, 2luni,..., 1 an,... etc)?
multumesc
Re: data iesirii la pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/18/2009 5:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 august 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani adica din 07 august 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Nu exista termen de depunere a dosarului de pensionare anticipata partiala dupa indeplinirea conditiilor de pensionare.
Pensia se calculeaza de la data depunerii dosarului si intra in plata de la data depunerii la Casa de Pensii a dovezii de incetarea activitatii. Dovada incetarii activitatii poate fi depusa la data aparitiei deciziei de pensionare.
Prin aceasta se da posibilitatea pensionarului sa iese la pensie anticipata partiala mai trziu si deci cu diminuarea pensiei mai mica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1