Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de aurelia crihan la data: 09/17/2009 6:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: aurelia crihan la data: 09/17/2009 6:00am
Gen:feminin
Data nasterii:03.11.1953
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:angajata de la 01.09.1972
Intrebare:care este coeficientul de diminuare al pensiei si cum se calculeaza pensia?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 09/18/2009 6:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 iunie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala dupa varsta de de 54 ani si 7 luni adica din 03 iunie 2008 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani 2 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca cereti pensie anticipata partiala dupa 03 noiembrie 2009 cand veti avea o anticipare de 43 luni si stagiul de cotizare mai mare ca stagiul complet de cotizare cu 8 ani atunci diminuarea pensiei va fi de 4,30 %.
Calculul pensiei se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.Valoarea punctului de pensie este anuntata de catre Casa Ntionala de pensii de Pensii (CNPAS)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1