Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de SANTAI GHEORGHE la data: 09/17/2009 9:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: SANTAI GHEORGHE la data: 09/17/2009 9:47am
Gen: masculin
Data nasterii: 11.11.1949
Stagiul de cotizare:43 ani si 5 luni(inclusiv armata)
Alte date: 5 ani si 4 luni grupa 2
Intrebare: La ce data pot iesi la pensie si ce perioada se include la calculul pensiei(spor pentru grupa).Va multumesc
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 09/18/2009 8:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 11 octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite”
Pentru stagiu de 5 ani lucrat in grupa II se acorda un spor de vechime de 1 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 44 ani si 8 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagii sub 6 ani in conditii deosebite nu se acorda reducerea varstei de pensionare.
Conform legislatiei actuale puteti cere pensie anticipata partiala sau anticipata la varsta de 59 ani si 11 luni adica dupa 11 octombrie 2009 cu conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul total de cotizare peste 34 ani si 10 luni pentru pensia anticipata partiala si minim 44 ani si 10 luni pentru pensia anticipata.
Pensia anticipata nu se diminuiaza iar pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: SANTAI GHEORGHE la data: 09/20/2009 12:11pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin la cele de mai sus,si va rog sa-mi comunicati la ce data tre-
buie sa cer desfacerea contratului de munca pentru a beneficia de pensie
anticipata partial din data de 12.octombrie 2009(din 12 octombrie sau la data primirii deciziei de pensionare?) Cum se poate face compansarea in
bani a concediului neefectuat pana la data de 12 octombrie 2009.

Va multumesc
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 09/21/2009 2:49am
Daca doriti sa cereti desfacerea contractului de munca la data depunerii dosarului de pensionare, acesta se desface la acordul partilor. In acest caz veti depune dovada incetarii activitatii atasata la dosarul de pensie iar pensia vi se acorda de la data depunerii dosarului. Dar deoarece plata pensiei se va face cu luna urmatoare celei in care a fost emisa decizia de pensionare veti astepta pensia cca 4 -5 luni si acest lucru este neplacut desi pensia va fi platita si din urma.
Conform Legii 53/2003 Codul Muncii Capitolul V Sectiunea 1 aveti dreptul sa lucrati pana la data emiterii deciziei de pensionare si atunci cereti incetarea de drept a contractului de munca iar pensia va fi acordata din data depunerii dovezii de incetarea activitatii si platita din luna urmatoare.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: SANTAI GHEORGHE la data: 11/04/2009 1:15pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:din data de 11.10.2009 am dreptul la pensie antcipata partial.La data obtinerii adeverintei de la unitate am aflat ca unitatea nu a platit pe toata
perioada lucrata CAS -ul.(Unitatea fiind firma particulara).Ce se intampla
cu perioada pentru care nu s-a platit CAS .Nu m-i se calculeaza pentru perioada respectiva? Cu ce sunt eu de vina? Va multumesc!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1