Subiect "punctaj" Deschis de marianak la data: 09/18/2009 5:40pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj
Scris de: marianak la data: 09/18/2009 5:40pm
Gen:F
Data nasterii:14.12.1953
Stagiul de cotizare:33 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:
Am facut calculul cu programul dvs. Am diminuat pensia estimata cu procentul obtinut dupa algoritmul dvs. in functie de data intrarii la pensia anticipata.
Punctajul obtinut in urma calculului ramine acelasi pentru totdeauna si orice majorare sau micsorare a valorii punctului care va interveni dupa data pensionarii anticipate se va aplica la acest punctaj? si cum se va aplica diminuarea ? sau si aceasta ramine aceeasi calculata la data intrarii in pensia anticipata?
Re: punctaj
Scris de: la pensie la data: 09/20/2009 8:46am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
1. Se introduce spor de vechime dupa aprilie 1992 numai daca acesta nu a fost inclus si in salariu inscris in coloana salarii.
2. Verificati salariu introdus in octombrie 1995. Dupa opinia noastra este gresit fiind foarte diferit de salariile din lunile alaturate (acesta trebuie sa contina numai salariu tarifar si sporurile permanente).
Punctajul pensiei anticipate partiale se calculeaza prin aplicarea procentului de diminuare la punctajul pensiei calculate prin program.
Punctajul pensiei ramane constant pe toata perioada pana la pensia la limita de varsta cand va fi eliminata diminuarea.
Valoarea pensiei anticipate partiale se calculeaza prin inmultirea punctajului pensiei cu valoarea punctului de pensie si deci aceasta va creste proportional cu cresterea valorii punctului de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1