Subiect "venituri luate in calcul la pensie" Deschis de Stefan la data: 09/20/2009 3:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
venituri luate in calcul la pensie
Scris de: Stefan la data: 09/20/2009 3:07am
Gen:masculin
Data nasterii:1942
Stagiul de cotizare:peste 40 de ani
Alte date:
Intrebare:sunt pensionat pentru limita de virsta din august 2004.
In perioada 1991 - 2004 am prestat servicii de contabilitate la diverse firme private fiind retribuit pe statul de plata cu toate obligatiile incluse.
Veniturile obtinute nu sunt trecute pe cartea de munca . Ele sunt venituri adiacente/suplimentare locului de munca de baza unde am avut canetul de munca.
Intrebare : aceste venituri pot contribui la recalcularea pensiei daca se face dovada cu adeverinta sau copie dupa statele de plata ?
Multumesc.
Re: venituri luate in calcul la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/21/2009 2:15am
Da veniturile obtinute pe conventii civile sunt luate in calculul punctajului pensiei daca pentru aceste sume a fost platit CAS. Pentru aceste sume trebuie sa prezentati adeverinta numai pentru perioada anterioara lui 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data CAS-ul platit a fost transmis pe suport electronic la Casa de Pensii, a fost arhivat in arhiva Casei de pensii si a intrat automat in calculul punctajului pensiei.
Verificarea introducerii in calcul a sumelor in discutie o puteti face analizand fie Certificatele cu sumele platite dupa 2001 si a punctajelor anuale, primite de dv de la Casa de Pensii, fie analizand buletinul de calcul al pensiei pe care trebuia sa-l primiti atasat deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1