Subiect "Pensie" Deschis de Roxana la data: 09/20/2009 3:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Roxana la data: 09/20/2009 3:32pm
Gen:Feminin
Data nasterii:25.11.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am terminat facultatea in anul 1979 apoi am lucrat ca profesor 4 ani dupa care m-am casatorit cu un cetatean strain si am plecat din tara.As dori sa stiu ce trebuie sa fac ca sa beneficiez de pensie in Romania.Unde si cum trebuie sa peocedez.Multumesc.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 09/21/2009 2:32am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 25 noiembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de pensionare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada cat ati urmat studiile universitare este considerata stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare.
Pentru a completa pana la 15 ani stagiul de cotizare exista urmatoarele posibilitati:
-Valorificarea stagiilor de cotizare intr-o tara straina cu care Romania are Conventie de reciprocitate (Romania are incheate conventii de reciprocitate cu toate tarile din UE). Aceste perioade nu sunt valorificate decat ca vechime nu si pentru calculul punctajului pensiei.
- Incheerea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii din Romania si in schimbul unei contributii minime lunare de aproximativ 150 lei puteti completa stagiul de cotizare.
Daca in in 25 noiembrie 2010 aveti intregit prin prima cale stagiul de cotizare la 30 ani puteti cere pensie anticipata partiala.
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1