Subiect "greseala procent de diminuare" Deschis de theodor mihailescu la data: 09/21/2009 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
greseala procent de diminuare
Scris de: theodor mihailescu la data: 09/21/2009 5:17am
Gen:
Data nasterii: 20.02.1948
Stagiul de cotizare: 38 ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare: azi am primit decizia de pensionare anticipata si, desi mi-am facut calculul singur dupa modelul furnizat de acest site, am constatat ca in loc sa am pe decizie stagiul corect de cotizare de 38 de ani si 3 [5] luni, acolo s-au inversat cifrele si s-a scris 33,8 ani !!!!. la acest stagiu diminuarea este de 10,5%; iar la stagiul adevarat [fara sa includ si armata !!!!!- dupa cum stiam eu... ca atunci vechimea totala era de 39 de ani si ceva luni...] diminuarea era de doar 7% maximum.
ce este de facut cand functionarii gresesc in detrimentul cuiva care a muncit 40 de ani si pagubeste din vina altora cu o suma oarecare de bani lunar timp de cativa ani buni ?
Re: greseala procent de diminuare
Scris de: la pensie la data: 09/21/2009 7:52am
Ne pare rau dar noi presupunem ca dv ati gresit calculul.
Va rugam sa urmariti modul nostru de calcul:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 20 iunie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni.
Puteati cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 59 ani si 4 luni adica dupa 20 iunie 2007 cu conditia ca stagiul dv de cotizare sa fie mai mare de 33 ani si 8 luni la data pensionarii conditie pe care ati fi indeplinit-o.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca ati cerut pensie anticipata partiala intre 20 martie – 20 aprilie 2009 (probabil 01 aprilie 2009) aveti urmatoarele date de calcul a diminuarii pensiei anticipate partiale:
-35 luni de anticipare (intre 01 aprilie 2009 si 20 iunie 2012)
- Stagiul de cotizare fiind de 38 ani 3 luni depaseste stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni cu 4 ani si 7 luni sau cu peste 4 ani.
Introducand aceste date in programul nostru de calcul al diminuarii pensiei anticipate pariale de pe site diminuarea va fi de 10,5 %.
Noi credem ca dv ati confundat datele scrise in capitolul F al deciziei de pensionare unde prima rubrica se intituleaza “Stagiul complet de cotizare care se calculeaza conform datei de nastere si a Anexei 3 la legea 19/2000 iar in rubrica a doua intitulata “Total stagiu de cotizare realizat” este trecut stagiul dv de cotizare de 38 ani si 3 luni. Diferenta intre aceste doua stagii este luata in calcul pentru diminuarea pensiei asa cum explicam noi mai sus. Stagiul asimilat pentru stagiul militar nu este luat in calcul la pensia anticipata partiala ci el va fi luat in calcul la pensia la limita de varsta.
Daca nu ati inteles si considerati ca noi am gresit in presupuneri reveniti cu detalii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1