Subiect "Perioada ''salarii compensatorii''" Deschis de Mihaila Sorin la data: 09/21/2009 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perioada ''salarii compensatorii''
Scris de: Mihaila Sorin la data: 09/21/2009 5:35am
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:Cum se poate reconstituii perioada in care am beneficiat de OUG 98/1999 privind protectia sociala a persoanelor ale caror contracte individuale de munca vor fi desfacute ca urmare a concedierilor colective
Re: Perioada ''salarii compensatorii''
Scris de: la pensie la data: 09/22/2009 2:53am
Daca perioada in care ati beneficiat de OU 98/1999 a fost dupa 1 aprilie 2001 nu trebuie sa reconstituiti aceasta perioada deoarece CAS-ul platit atat pentru salariile compensatorii cat si pentru indemnizatia de somaj au fost transmise in arhiva CNPAS pe support electronic.
Puteti verifica inregistrarea in arhiva CNPAS dupa 1 aprilie 2001 cerand la Casa de Pensii un Certificat privind stagiul de cotizare si punctajul realizat in sistemul asigurarilor sociale de stat.
Daca perioada a fost anterioara lui 1 aprilie 2001 perioada de plati compensatorii poate fi evidentiata de angajatorul care a platit aceste salarii compensatorii iar perioada de indemnizatie de somaj de la Agentia Nationala de Ocupare si Formare Profesionala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1