Subiect "adeverinte necesare pensionarii" Deschis de NICOLESCU MARGARETA la data: 09/22/2009 9:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinte necesare pensionarii
Scris de: NICOLESCU MARGARETA la data: 09/22/2009 9:08am
Gen:F
Data nasterii:25 AUGUST 1953
Stagiul de cotizare:29ANI 7 LUNI
Alte date:
Intrebare:Pana in 2003 am lucrat ca profesor intr-o scoala generala.
Deoarece intentionez sa-mi depun dosarul pentru pensie anticipata partiala, va rog sa-mi spuneti daca am nevoie de adeverinta de la locul de munca si ce trebuie sa contina ea.De asemenea va rog sa-mi spuneti daca pe perioada de anticipare pot lucra in domeniul privat si daca pot contribui in aceasta perioada la asigurarile sociale pentru a fi luata in consideratie aceasta perioada la recalculare cand voi ajunge la limita de varsta.
Cu multumiri,

M.Nicolescu
Re: adeverinte necesare pensionarii
Scris de: la pensie la data: 09/23/2009 3:23am
Mai intai trebuie sa precizam unele aspecte si anume:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 25 februarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani.
Daca mai lucrati dosarul de pensionare se depune de angajator nu de dv. Dv trebuie sa depuneti numai o cerere la angajator iar acesta intocmeste dosarul si-l depune la Casa de Pensie. Daca dv ati mai lucrat si la alti angajatori trebuie sa completati dosarul cu alte acte care contin informatii care nu sunt inscrise in carnetul de munca
Daca aveti lucrat un stagiu de minim 25 ani cu statut de cadru didactic aveti dreptul conform art 127 din legea 128/1997 la reducerea varstei de iesire la pensie la limita de varsta cu 3 ani adica puteti cere aceasta pensie in 25 februarie 2010.
Actele cu care trebuie completati dosarul sunt:
Adeverinte cu sporurile primite, care intra conform legii in calculul pensiei (sporuri permanente, numai pana la introducerea lor in salariul inscris in carnetul de munca).
Adeverinte pentru stagii in conditii de munca diferite de cele normale, daca este cazul.
Adeverinta pentru urmarea si absolvirea studiilor universitare sau copie de pe diploma si foaia matricola.
Pe timpul pensiei anticipate sau anticipate partiale pensia se suspenda pe perioada in care obtineti venituri pentru care se plateste CAS (deci si lucrul in domeniu privat cu contract de munca sau conventie civila). Anuntarea Casei de Pensii pentru suspendarea pensiei este obligatia dv.
Re: adeverinte necesare pensionarii
Scris de: valeria la data: 09/23/2009 9:16am
As dori un raspuns la urmatoarea intrebare:

Angajatorul a eliberat o adeverinta pentru perioada 1975 - 1993 in care sunt trecute salarii brute lunare. In adeverinta nu este precizat daca angajatorul a achitat sau nu contributia pentru pensia suplimentara aferenta cuantumului lunar trecut in adeverinta.

Intrebare:
Având în vdere - Art 78 alin(4) din legea 19/2000 "Punctajul asiguratului, stabilit conform prevederilor alin. (1) şi (2), se calculează la nivelul veniturilor brute realizate pentru care s-au plătit contribuţii de asigurări sociale. (alineat modificat prin art. I pct. 6 din Legea nr. 250/2007, în vigoare de la 22 iulie 2007"

- Se poate solicita la Casa de Pensii să ia in calcul la pensie salariile brute din aceasta adeverinta astfel cum a fost eliberata chiar si in lipsa mentiunii cu privire la contributiile platite ?


Va multumesc mult pentru raspuns
Cu stima, Valeria
Re: adeverinte necesare pensionarii
Scris de: la pensie la data: 09/24/2009 1:58am
Pentru Valeria
Informatia ca a fost platit sau nu CAS pentru salariile angajatilor nu este obligatoriu sa fie consemnata in adeverinta deoarece aceasta plata s-a facut, sau nu, pentru tot personalul angajat iar aceasta poate fi verificata in evidentele Casei de Pensii.
Dupa parerea noastra trebuie sa va faceti griji numai daca aveti informatii de la alti pensionari ca intreprinderea nu a platit sumele retinute si propriile obligatii catre Casa de Pensii.
Deci sfatul nostru este sa depuneti adeverinta pentru a fi luata in calcul..
Re: adeverinte necesare pensionarii
Scris de: DUMITRACHI ELENA la data: 11/30/2013 5:06am
Gen:feminin
Data nasterii:20.01.1955
Stagiul de cotizare: 39,3 ani, la 30.11.2013
Alte date:educatoare, incadrata professor inv. prescolar, studii superioare
Intrebare:
Lucrez ca educatoare titulara, grad didactic I, din 1974 si pana in present.
Doresc sa stiu cand voi iesi de drept la pensie, si din ce an trebuie adeverinte pentru sporurile netrecute in cartea de munca?
Cu aproximatie, ce pensie pot avea, daca din 2010 am terminat o facultate? Am avut salarii de merit multi ani la rand,si gradatii de merit in doua randuri.
Va multumesc!
Re: adeverinte necesare pensionarii
Scris de: la pensie la data: 12/03/2013 6:54am
Pentru Dumitrachi Elena
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 20 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Adeverintele pentru sporurile castigate de dv si netrecute in carnetul de munca nu au un termen de valabilitate si este bine sa le cereti mai inainte de depunerea dosarului pentru a reusi sa le obtineti.
Nu putem aprecia valoarea pensiei dv.
Pensia poate fi calculata de dv daca aveti datele necesare si utilizati programul de calcul gratuit de pe site-ul nostru.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1