Subiect "pensie anticipata" Deschis de cristea claudia la data: 09/22/2009 2:17pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: cristea claudia la data: 09/22/2009 2:17pm
Gen:masculin
Data nasterii:7 octombrie 1951
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare:tatal meu se afla acum in somaj si daca poate cere pensie anticipata pina la terminarea somajului.Mai adaug ca are 10 ani lucrati in grupe.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/23/2009 4:37am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 07 octombrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform prevederilor actuale ale legislatiei pensiilor poate cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani adica dupa 07 octombrie 2011 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Deci presupunand ca nu are somaj pana in 07 octombrie 2011 nu poate cere pensie anticipata pe timpul somajului.
Pentru stagiile lucrate in grupele de munca primeste atat spor de vechime cat si reducerea varstei de pensionare la limita de varsta. Necunoscand in ce grupe a lucrat nu va putem calcula aceste avantaje. Indiferent de avantajele primite pentru grupele de munca data de iesire la pensie anticipata partiala nu se va modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1