Subiect "venituri suplimentare" Deschis de colibaba valentina la data: 09/23/2009 1:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
venituri suplimentare
Scris de: colibaba valentina la data: 09/23/2009 1:49am
Gen: F
Data nasterii:31.07.1951
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:inginer proiectant
Intrebare:De ce nu se iau inconsiderare la calculul pensiei veniturile din prime si sporul de acord decat prin hotarare judecatoreasca? Timp pierdut pentru pensionari si bani pierduti de Casa de Pensii cu cheltuieli de judecata.
Re: venituri suplimentare
Scris de: la pensie la data: 09/23/2009 7:57am
Situatia este mai complicata decat pare la prima vedere si credem ca numai un jurist adevarat poate sa va dea o solutie mai buna decat cea a stabilirii acestor drepturi pe cale judiciara.
Aceasta situatie este numai pentru perioada anterioara lui 1 aprilie 2001 cand plata contributiei pentru pensie s-a facut, conform legislatiei de atunci, pentru salariile tarifare. Sistemul public de pensii fiind contributiv legea 3/1977 prevedea ca la calculul pensiilor sa nu intre sumele pentru care nu s-a platit contributie la pensie.
Dupa 1 aprilie 2001 a intrat in vigoare legea 19/2000, noua lege a pensiilor care a abrogat si vechea lege a pensiilor 3/1977 cat si prevederile legale care prevedeau sa nu se retina contributie pentru pensie din sumele castigate in acord global. Aceste prevederi ne mai fiind valabile nu mai pot fi modificate.
In ceeace priveste ingrijorarea dv o impartasim si noi in privinta timpului pierdut de pensionari nu si de banii pierduti de Casa de Pensii pentruca daca s-ar da o reglementare generala probabil ca ar plati mai mult. Regretabil este ca acesti bani in loc sa ajunga la pensionari sunt deturnati de la scopul pentru care au fost alocati.
Re: venituri suplimentare
Scris de: Stanciu Aurelia la data: 09/23/2009 9:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Ce se poate face in cazul concret in care angajatorul refuza eliberarea unei adeverinte care sa ateste acele sporuri suplimentare (din 1971 incoace) sau da o adeverinta incompleta, in care precizeaza (parca in gluma) ca 1 an s-a primit un spor de fidelitate in cuantum de 9% (nici macar suma nu e precizata)?
Re: venituri suplimentare
Scris de: la pensie la data: 09/24/2009 2:19am
Pentru Stanciu Aurelia
Mai intai trebuie sa reanalizati criteriile conform carora considerati ca adeverinta este incompleta. Acestea trebuie sa se bazeze pe dovezi ca ati avut si alte sporuri (Ex fluturasi lunari).
Apoi cu copii de pe aceste dovezi mai cereti incaodata adeverinta.
Daca nici de aceasta data adeverinta nu este corecta puteti inainta actiune in justitie la Tribunal pentru a obtine o hotarare prin care instanta sa oblige intreprinderea sa va elibereze o adeverinta completa.
Trebuie insa sa retineti ca Sporul de vechime anterior datei de 1 aprilie 1992 nu este obligatoriu sa fie continut in adeverinta deoarece acesta se calculeaza automat. Dupa aceasta data sporul de vechime trebuie trecut in adeverinta numai daca acesta nu a fost inclus in salariul inscris in carnetul de munca.
Deasemeni sporul nu trebuie sa fie precizat si in suma daca a fost trecut in % mai ales daca in acea perioada este consemnat in adeverinta salariul tarifar din perioada respectiva.
Re: venituri suplimentare
Scris de: Stanciu Aurelia la data: 09/24/2009 10:49am
Va multumesc pentru raspuns.
Adeverinta este incompleta (credeti-ma) - nu are precizata nici o suma ca si salariu, nici un tabel, ci doar 2 randuri cu acele procente. Nici o referire la sporurile din 1971 pana in 2003 (altele decat cel de vechime). E adevarat, asta ar cere un mic efort de cautare prin arhiva, dar probabil nu se doreste acest lucru.
Oare o plangere la ITM ar ajuta? La ce adresa se poate depune o astfel de plangere?
Va multumesc
Re: venituri suplimentare
Scris de: la pensie la data: 09/25/2009 2:00am
Legea 53/2003 Codul Muncii Titlul II cap I art 34 alin (5) prevede:
„La solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate”.
Dupa parerea noastra neeliberarea adeverintei corecte poate fi asimilata cu un conflict de munca conform art 282 din legea 53/2003 amintita mai sus.
In acest caz aceeasi lege la Titlul XII capitolul II art 284 se prevede:
„ (1)Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila.
(2)Cererile referitoare la cauzele prevazute la alin. (1) se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul isi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul”.
Evident ca puteti sa faceti sezizari si la alte institutii care credeti ca va pot ajuta insa calea prevazuta in lege este cea indicata de noi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1