Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 09/23/2009 8:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/23/2009 8:24am
Pentru Dan Niculae
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 07 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada de facultate este considerata stagiu asimilat si se adauga la stagiu de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 38 ani si 5 luni mai mare de stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de maxim 5 ani fata de 07 iunie 2015 adica dupa 07 iunie 2010, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca in 07 iunie 2010 veti fi inca in somaj puteti cere pensie anticipata partiala iar Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca (care va plateste indemnizatia de somaj) are obligatia sa va intocmeasca si sa predea la Casa de Pensii dosarul de pensionare.
In acest caz dv trebuie sa depuneti la aceasta o cerere si eventualele acte care mai trebuie anexate la dosarul de pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1