Subiect "as putea recalcula pensia?" Deschis de Ghitler la data: 09/24/2009 7:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
as putea recalcula pensia?
Scris de: Ghitler la data: 09/24/2009 7:05am
Gen:M
Data nasterii:1941
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Din anul 1981 si pana in 1993 am lucrat ca sofer pe o masina de mare capacitate, 40 to. In contractul de munca si in adeverinta primita de la locul de munca se specifica urmatoarele:"incadrat ca sofer pe utilaj de mare capacitate,40to,cu activitate zilnica in medie de 10-12 ore si retributie in acord individual".Astfel venitul realizat a fost mai mare(exp. 4250 lei fata de 2458 lei cat e trecut in cartea de munca) dar am platit impozit, pensia suplimentara, etc dupa total realizat.Ma gandesc ca in cartea de munca e trecut doar salarul tarifar de 8 ore, fara spor de vechime si acord, ca e mare diferenta.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in acest caz, ca dupa atata munca am o pensie de mizerie.
Va multumesc
Re: as putea recalcula pensia?
Scris de: la pensie la data: 09/24/2009 8:50am
Aveti dreptate insa inainte de 1 aprilie 2001 era prevazut ca sa se plateasca contributie pentru pensie la salariul tarifar nu la cel obtinut in acord.
Daca vi s-a retinut contributie pentru pensie la nivelul salariului in acord atunci puteti deschide o actiune in justitie (la tribunalul Judetean sau de Sector, prezentand dovezile necesare) care poate sa emita o Hotarare si sa oblige Casa de Pensii sa ia in calcul salariul obtinut in acord.
Sunt frecvente cazuri cand au fost obtinute asemenea hotarari judecatoresti.
Re: as putea recalcula pensia?
Scris de: Ghitler la data: 09/25/2009 2:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc.

O alta intrebare: inainte de 2001, in cartea de munca e inscris doar salarul tarifar fara valoarea vechimii in munca?
In acest caz ar trebuie sa-mi scot o adeverinta si cu procentul de vechime?
O zi buna si va multumesc.
Re: as putea recalcula pensia?
Scris de: la pensie la data: 09/26/2009 1:37am
Daca prin procentul de vechime intelegeti sporul de vechime situatia este urmatoarea:
Pentru sporul de vechime in conditii normale nu trebuie adeverinta deoarece inainte de 1 aprilie 1992 sporul de vechime se calculeaza automat de catre programul de calcul al pensiei de catre Casa de Pensii iar dupa aceasta data sporul de vechime trebuia sa fie inclus in salariul inscris in carnetul de munca.
Deci aveti nevoie de adeverinta cu sporul de vechime numai daca functionarii de la carnetele de munca de la intreprinderea unde ati lucrat nu au respectat instructiunile si nu au introdus sporul de vechime in salariul inscris in cartea de munca dupa 1 aprilie 1992 sau l-au inclus mai tarziu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1