Subiect "recalculare pensie anticipata" Deschis de ANCA la data: 09/25/2009 7:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie anticipata
Scris de: ANCA la data: 09/25/2009 7:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sotul meu este pensionar militar cu pensie anticipata la varsta de 50 ani.
In aceasta perioada de pensionare a lucrat cu contract de munca ( carte de munca). Intrebare: cand se poate face recalcularea pensiei militare in functie de veniturile realizate in aceasta perioada.
Re: recalculare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/25/2009 7:59am
Site-ul nostru se ocupa de sistemul public de pensii
Presupunand ca sotul dv a lucrat si cotizat in sistemul public de pensii dupa pensionarea in sistemul militar de pensii.
In acest caz conform legislatiei actuale (este posibil sa fie schimbata in curand) nu va beneficia de recalcularea pensiei militare ci i se poate calcula pensie separata in sistemul public de pensii conform prevederilor legii 19/2000 cu singura deosebire ca i se recunoaste numai ca vechime stagiul de cotizare lucrat in domeniul militar.
Nu putem sa facem nici o alta precizare deoarece dv nu ati dat minime necesare cum ar fi:
- data nasterii.
- stagiul de cotizare in sistemul militar de pensii.
- stagiul de cotizare in sistemul public de pensii.
Re: recalculare pensie anticipata
Scris de: Anca la data: 09/30/2009 6:14am
Gen:m
Data nasterii:06.12.1955
Stagiul de cotizare:3 ani si 7 luni in sistem public
Alte date:pensionar militar din 13.02.2006
Intrebare:AM inteleS cum se calculeaza pensia in sistem public . NU INTELEG CUM SE CUMULEAZA CU PENSIA MILITARA.
INTREBAREA ESTE DACA SE RECALCULEAZA PENSIA SI DACA DA CAND, ACUM SAU DUPA CE AJUNGE LA VARSTA STANDARD DE PENSIONARE( 55 ANI)?
DACA DIFERA FOARTE MULT LEGISLATIA MA PUTETI AJUTA IN INDICAREA UNUI SAIT ASEMANATOR CU AL DVS, DAR SPECIALIZAT PE PENSII MILITARE?
VA MULTUMESC.
Re: recalculare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/30/2009 8:14am
Pensia de servici in sistemul militar de pensii dupa cate stim noi nu se recalculeaza ci creste proportional cu cresterea soldei care a fost luata ca baza de calcul.
Nu cunoastem un site care sa se ocupe cu pensile militare insa presupunem ca puteti sa va lamuriti citind cu atentie legea 164/2001 privind pensile militare de stat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1